Milena Górecka| 

Hit PRL-u. Kobiety ją piły, by mieć płaski brzuch

7

Herbata oolong stanowi zaledwie około 2 proc. herbaty spożywanej na całym świecie. Co ciekawe, w okresie PRL-u Polacy pili ją znacznie częściej niż herbatę czarną. Choć było to spowodowane po prostu jej dostępnością, okazuje się, że całkiem nieźle wpływała na nasze zdrowie i sylwetki.

Hit PRL-u. Kobiety ją piły, by mieć płaski brzuch
Herbata niegdyś uwielbiana przez Polki (Getty Images, Daisuke Kishi)

Czym jest herbata oolong?

Chociaż herbata oolong (zwana potocznie herbatą czerwoną) jest wytwarzana z tej samej rośliny co herbata czarna i herbata zielona, jej liście są przetwarzane inaczej. Zielona herbata jest poddawana obróbce cieplnej, co utrudnia napowietrzanie i pozwala na zachowanie wyższego stężenia niektórych katechin przeciwutleniających. Czarna herbata jest z kolei w pełni napowietrzona, a proces ten generuje powstanie teaflawiny i tearubiny.

Herbata Oolong jest z kolei częściowo napowietrzona. Plasuje się ją więc między herbatą zieloną a czarną. Zawiera teazynensyny (polifenole), które różnią się od katechin z zielonej herbaty i teaflawin z czarnej herbaty i mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych.

Korzyści z regularnego spożywania herbaty oolong

Badania nad herbatą oolong są wciąż na wczesnym etapie, ale niektóre z nich do tej pory wykazały, że teazynensyny zmniejszają stany zapalne, chronią przed uszkodzeniem DNA, korzystnie wpływają na poziom cukru we krwi, działają przeciwnowotworowo i przeciwdrobnoustrojowo.

Codzienne spożywanie herbaty oolong obniża poziom cukru we krwi (w 10 tygodni), regeneruje mięśnie i wspiera pamięć, przyspiesza metabolizm (w większym stopniu niż herbata zielona), wspiera kontrolę wagi, wspomaga układ krwionośny i łagodzi choroby serca oraz chroni zęby i kości.

Zaleca się picie od dwóch do trzech filiżanek dziennie, choć specjaliści przyznają, że można spożywać nawet pięć. Choć jej ziemisty smak nie wszystkim odpowiada i wielu kojarzy się z czasami niedosytu, warto się do niego przyzwyczaić! Nasze ciało nam za to podziękuje.

Warto przy tym pamiętać o tym, że herbata oolong ma sporo kofeiny - nie jest więc polecana jako napój wieczorny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić