Jedz codziennie. Chronią przed podstępną i zagrażającą życiu chorobą

5

Tętniak mózgu jest schorzeniem naczyń krwionośnych doprowadzających krew do mózgu. Ta podstępna choroba na początku nie daje charakterystycznych objawów, a jej wykrycie jest zazwyczaj przypadkowe. Dowiedz się, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko rozwoju tego niebezpiecznego schorzenia.

Jedzenie truskawek zmniejsza ryzyko tętniaka
Jedzenie truskawek zmniejsza ryzyko tętniaka (Getty Images)

Nie od dzisiaj wiadomo, że dieta bogata w witaminy i składniki mineralne zmniejsza prawdopodobieństwo występowania wielu chorób, w tym również tych atakujących nasz mózg. Żebyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, w naszym codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć warzyw i owoców. Unikać należy żywności bogatej w cukier, tłuszcze trans oraz wysokoprzetworzonej. Poza tym powinniśmy spożywać produkty zawierające antyoksydanty, które hamują stany zapalne w ściankach tętnic. Eksperci, by zmniejszyć ryzyko tętniaka zalecają jeść truskawki, maliny i borówki.

Poza odpowiednim odżywianiem należy pamiętać o codziennej aktywności fizycznej. Nawet pół godziny ćwiczeń dziennie pomoże nam ustrzec się przed wieloma groźnymi chorobami.
Żeby zadbać o kondycję naszego mózgu powinniśmy również unikać alkoholu i papierosów. Należy pamiętać, że bierne palenie jest także szkodliwe i wdychane przez nas toksyczne substancje z otoczenia podnoszą ryzyko wystąpienia tętniaka mózgu. Picie alkoholu nawet w umiarkowanych ilościach osłabia nasze naczynia krwionośne, co może doprowadzić do powiększenia rozwijającego się tętniaka mózgu.

W profilaktyce tętniaka mózgu i innych chorób układu krwionośnego, bardzo ważne są badania kontrolne, takie jak m.in. sprawdzanie ciśnienia i stężenia cholesterolu oraz glukozy we krwi. Powinniśmy je wykonywać przynajmniej co pół roku.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na rozwój tętniaka jest stres. W miarę możliwości powinniśmy unikać niepotrzebnego zdenerwowania, a po ciężkim dniu w pracy spróbować się wyciszyć i zrelaksować.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić