Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 

Koniecznie zjedz rano. Inaczej mózg nie będzie działać prawidłowo

23

Przekonanie, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, łączy niemal wszystkich lekarzy i dietetyków. Jego regularne unikanie może doprowadzić do wielu niechcianych konsekwencji.

Koniecznie zjedz rano. Inaczej mózg nie będzie działać prawidłowo
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia (Licencjodawca, mtreasure)

Śniadanie jest posiłkiem, który ma zakończyć naturalny okres postu, na który wystawiamy organizm podczas snu. Pomijanie go powoduje negatywne reakcje łańcuchowe, których możemy początkowo nie dostrzec.

Ci, którzy nie jedzą śniadań, twierdzą zazwyczaj, że nie są głodni lub nie mają na nie czasu, więc konsekwencje braku śniadań przyjmują za normę.

Brak śniadania wpływa na mózg i nastrój

Tymczasem pomijanie śniadań drastycznie obniża poziom cukru we krwi, powodując zakłócenie zdolności logicznego myślenia. Mózg, by działać wydajnie, potrzebuje glukozy, nie tylko kofeiny!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pyszna pasta z łososia. Idealna nie tylko na śniadanie

Jeśli nie ma jej w wystarczających ilościach, nie funkcjonuje "na 100 procent". Niski poziom cukru we krwi powoduje też rozdrażnienie, dezorientację i zmęczenie. Organizm zaczyna zwiększać produkcję kortyzolu, czyniąc nas zestresowanymi i głodnymi.

"Najważniejszy posiłek dnia" oddziałuje na metabolizm

Rezygnacja ze śniadań powoduje też spowolnienie metabolizmu, a co za tym idzie – przyrost masy ciała lub utrudnienie utraty wagi. Pomijanie śniadania sprawia bowiem, że ciało przechodzi w tryb przetrwania.

Jak zacząć jeść śniadania?

Jeśli rano nie czujesz głodu, prawdopodobnie jesz zbyt wiele wieczorem. Spróbuj przesunąć kolację na wcześniejszą godzinę. Jeśli to nie pomoże, zjedz przynajmniej kilka porannych kęsów.

Po kilkunastu dniach "zmuszania się" potrzeba przekąszenia czegoś rano stanie się naturalna. Jeśli twój problem jest inny – rano nie masz czasu ani głowy do przyrządzania śniadania — zaplanuj je z wyprzedzeniem.

Najlepszy wybór na pierwszy posiłek? Płatki owsiane warto zasypać nasionami chia i orzechami, po czym zalać kefirem/jogurtem/mlekiem na noc i wstawić do lodówki. Nasiona, płatki i orzechy "napuchną" od płynu, co sprawi, że poranna obróbka cieplna nie będzie konieczna.

Jeśli płatki owsiane nigdy nie staną się twoim ulubionym wyborem, przygotuj wieczorem inne danie — np. duży omlet z warzywami lub hiszpańską tortillę z ziemniakami. Całość możesz podzielić na kawałki i zajadać na śniadanie przez kilka kolejnych dni.

Zdrowe śniadanie oznacza spożywanie kombinacji białka, złożonych węglowodanów, gęstych składników odżywczych i dobrych tłuszczów tuż po przebudzeniu. Warto jednak pamiętać, że lepsze jest śniadanie jakiekolwiek (nawet jeśli ma to oznaczać kawałek wczorajszej pizzy) niż żadne!

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić