Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

"Można je trwale uszkodzić". Dentystka bije na alarm

3

Mycie zębów dwa razy dziennie to za mało, by uniknąć przykrych konsekwencji. - Ważne jest także to, jak się je szczotkuje - zaznacza niemiecka stomatolożka dr Eva Dommisch. I od razu podkreśla, że istotny jest też moment, w którym chwyta się za szczoteczkę.

"Można je trwale uszkodzić". Dentystka bije na alarm
Niemiecka stomatolożka alarmuje (Getty Images, Jose Luis Pelaez Inc/Blend Images)

Dr Eva Dommisch to ekspertka w dziedzinie naturalnie pięknych zębów. Podczas rozmowy z "Bildem" stomatolożka przedstawiła siedem istotnych wskazówek. Ich zastosowanie pomoże w zachowaniu zdrowego uśmiechu na długi czas.

Pierwsza z porad mówi o tym, że zęby należy szczotkować dwa razy dziennie (rano i wieczorem) przez około dwie minuty. Konieczne jest dokładne czyszczenie powierzchni żujących - zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pokazał nagranie z zorzą. "Trzęsę się cały z wrażenia"

Nie należy myć zębów od razu po posiłku. Dlaczego?

Wiele pokarmów zawiera kwasy, które mogą trwale uszkodzić strukturę zębów. Organizm posiada własny mechanizm ochronny przed kwasami w postaci śliny, który możemy wykorzystać, jeśli nie szczotkujemy zębów bezpośrednio po jedzeniu. Jeśli myjemy je natychmiast po posiłku, dosłownie wcieramy kwas w ząb - powiedziała Dommisch w rozmowie z "Bildem".

Niezwykle istotne jest też korzystanie z nici dentystycznej. Czwarta wskazówka mówi zaś o tym, by uważać na pasty wybielające. Mogą one co prawda gwarantować krótki efekt wybielający, ale w dłuższej perspektywie może on mocniej zaszkodzić niż pomóc.

Ważna jest również suplementacja. Tak naprawdę trzeba się o nią troszczyć już od dzieciństwa - dlatego zaleca się, by niemowlętom dostarczać produkty z fluorem i suplementy z witaminą D.

Chcesz mieć zdrowe zęby? Musisz o tym pamiętać

Odpowiednia dieta i zdrowy rozsądek - o tym również muszą pamiętać ci, którzy chcą mieć zdrowe zęby. Zaleca się, by spożywać produkty bogate w wapń, tj. ser, zielone warzywa czy też produkty mleczne.

Co najmniej raz lub dwa razy w roku warto udać się do specjalisty w celu profesjonalnego czyszczenia zębów. - Obejmuje ono m.in. polerowanie zębów, co zapobiega powstawaniu przebarwień na szorstkich powierzchniach - przekazała dr Dommisch.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić