Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KAM
|

Naukowcy uważają, że to rakotwórcze źródło arsenu. Wystarczą dwa dziennie

180
Podziel się:

Arsen to metal ciężki, którego szkodliwe działanie zostało potwierdzone naukowo. Okazuje się, że najwyższe stężenie arsenu w organizmie mają osoby, które piją duże ilości piwa i białego wina.

Osoby pijące piwo mają wyższe stężenie arsenu w organizmie
Osoby pijące piwo mają wyższe stężenie arsenu w organizmie (Getty Images)

Naukowcy z Dartmouth College w New Hampshire opublikowali wyniki badań, z których wynika, że produktów zatrutych arsenem jest znacznie więcej, niż nam się wydawało do tej pory. Badacze wzięli pod lupę 120 różnych produktów spożywczych, które były regularnie spożywane przez 852 uczestników badania, m.in. owoce, jaja, warzywa, mięso, alkohol, ciasta oraz pieczywo.

Co ciekawe okazało się, że osoby, które spożywały dużo większe ilości piwa i białego wina, miały znacznie wyższe stężenie arsenu w organizmie niż inni badani. Najbardziej ‘’zatruty’’ był organizm uczestników, którzy oprócz alkoholu sięgali też często po brukselkę. Już zaledwie 2 piwa dziennie lub lampka wina powodowały, że poziom arsenu był wyższy o 30 proc., niż u osób, które nie piły wysokoprocentowych trunków wcale.

Co więcej, badacze z New Hampshire zaobserwowali też, że arsen kumuluje się głównie w mięsie tuńczyka, łososie, sardynek, miecznika oraz makreli. Uczestnicy, którzy jedli te ryby przynajmniej raz w tygodniu mieli o 7 proc. wyższe stężenie arsenu w organizmie niż ci, którzy sięgali po nie częściej niż raz w miesiącu. ‘’Obecność arsenu u osób, które piją alkohol i jedzą ryby, jest nie do podważenia’’ – powiedziała autorka eksperymentu, Kathryn Cottingham.

Arsen to toksyczny dla naszego organizmu związek, który może doprowadzić do uszkodzenia układu odpornościowego, problemów z układem oddechowym czy układem krążenia. Zatrucie arsenem utrzymujące się przez długi czas może nie tylko doprowadzić do zmian skórnych, ale też rozwoju chorób nowotworowych płuc, wątroby, pęcherza moczowego oraz płuc. Może odpowiadać też za niską wagę urodzeniową, a także wady wrodzone u dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(180)
Zbasz
12 miesięcy temu
Już zaledwie 2 piwa dziennie lub lampka wina powodowały, że poziom arsenu był wyższy o 30 proc., niż u osób, które nie piły wysokoprocentowych trunków wcale. Jak tu wierzyć w artykuł, który piwo i wino zalicza do alkoholi wysokoprocentowych. A o nich nie ma wcale mowy.
Jacek
12 miesięcy temu
Szkoda że nie piszecie jak nas dzisiaj trują rolnicy tylko po to żeby oni mieli więcej dlatego to mięso mleko i płody rolne smakują jak gu! Dla przykładu ugotujcie sobie jajko z Fermi i od babci zobaczycie różnice w wyglądzie nie ale w smaku i zapachu!
Clickbajt
12 miesięcy temu
Czyli najlepiej nic nie jeść i nic nie pić, nie oddychać, nie wychodzić z domu i nie siedzieć w domu.
Jacek
12 miesięcy temu
Sprytnym brukselkożercom mówimy stanowcze nie!
jsns
12 miesięcy temu
Ale, że z puszki jak te ryby i piwo czy ogólnie?
Parówa
12 miesięcy temu
Zawsze mówiłem: tylko czysta wódka i golonka! to jest samo zdrowie! a nie jakieś tam rybki i winko - fee!
Alchemik
12 miesięcy temu
Arsen Lupin, dobry ,stary, serial francuzki, mogli by go powtorzyc w telewizorni!!
tragedia
12 miesięcy temu
jakie brednie, tak koszmarnie złożone, że nawet poziom z podstawówki jest wyższy - i stylistycznie i merytorycznie
the_bil pisał...
12 miesięcy temu
"Zatrucie arsenem utrzymujące się przez długi czas może nie tylko doprowadzić do zmian skórnych, ale też rozwoju chorób nowotworowych PŁUC, wątroby, pęcherza moczowego oraz PŁUC." - Jest 2x bo płuca są 2?
the_bil pisał...
12 miesięcy temu
"Arsen to toksyczny dla naszego organizmu ZWIĄZEK..." - naprawdę "związek"? może jeszcze małżeński, bo chemiczny nie
the_bil pisał...
12 miesięcy temu
"arsen kumuluje się głównie w mięsie tuńczyka, ŁOSOSIE, sardynek..."
xasd
12 miesięcy temu
Precz z brukselą!!
ddvf
12 miesięcy temu
Dlaczego autorzy z O2 tak dużo piją ? (rozumiem, że wódki ..')
Siarkofrut
12 miesięcy temu
Jakby tak wszyscy zprzestali pić piwo jednego dnia to po tygodniu nasza gospodarka by upadła, państwo czerpie największe zyski z używek...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić