Kamil S. Sikora| 

Nietypowe objawy guza mózgu. Lekarz: "Występują po obudzeniu"

53

Chociaż guz mózgu może przez wiele lat rozwijać się w ukryciu i nie dawać żadnych objawów, to onkolodzy zwracają uwagę na pewne symptomy, które powinny nas zaniepokoić. Jeden z nich może pojawić się tuż po przebudzeniu.

Nietypowe objawy guza mózgu. Lekarz: "Występują po obudzeniu"
Poranne bóle mogą ostrzegać o raku (Licencjodawca, Pamela Vásquez)

Guz mózgu to nowotwór, którego ryzyko wzrasta u osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Najczęściej diagnozuje się go u osób starszych – po 85. roku, ale może rozwinąć się również u młodych.

W Polsce co roku guz mózgu rozpoznawany jest u ok. trzech tysięcy osób. Niestety, często jest diagnozowany w późnym stadium, gdyż objawy mogą być mylące. To, co na pewno powinno nas zaniepokoić, to nawracające nudności i wymioty, zwłaszcza gdy towarzyszą im inne objawy, takie jak zaburzenia widzenia, podwójne widzenie czy niedowład kończyn.

Lekceważyć nie wolno również nietypowego bólu głowy, który nie tylko nie reaguje na leczenie, ale i wraz z upływem czasu staje się coraz silniejszy. Niepokojące są także zmiany zachowania – te najczęściej zauważają bliskie osoby, które powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Na guza mózgu może również wskazywać utrzymujące się od dłuższego czasu uczucie osłabienia, zmęczenie, a także zaburzenia równowagi i napady padaczkowe.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

- Są pewne cechy związane z guzami, jak np. bóle poranne, które występują po obudzeniu i ulegają zmniejszeniu w ciągu dnia. Korelować to może ze wzmożonym ciśnieniem śródczaszkowym i zastojem przepływu krwi w związku z pozycją horyzontalną – skomentował w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Objawy przede wszystkim zależą od lokalizacji guza, a także tego, na jakim etapie jest nowotwór.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić