Ostrzega, że nerki są na wykończeniu. Zwykle pojawia się rano na palcach

9

Opuchlizna pojawiająca się na ciele to objaw, którego nigdy nie wolno bagatelizować. Może mieć różne przyczyny, często informuje o toczącym się w organizmie stanie zapalnym i zawsze należy go skonsultować z lekarzem. O czym może świadczyć opuchlizna na placach?

Dlaczego palce puchną?
Dlaczego palce puchną? (Getty Images)

Zatrzymanie wody w organizmie

Gdy twoja dieta obfituje w dania słone, być może masz problem z zatrzymaniem się wody w organizmie. Wtedy twoje palce rzeczywiście mogą być spuchnięte. Zazwyczaj ten obrzęk mija samoistnie, ale może trwać znacznie dłużej. Jeśli po zmianie diety i pozbyciu się z niej nadmiaru soli twoje palce są nadal spuchnięte – konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Choroby stawów

Opuchlizna na palcach pojawia się także w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Gdy spuchniętym palcom towarzyszy ból i sztywność stawów, a obrzęk pojawia się najczęściej rano, czujesz się często zmęczony to znak, że natychmiast powinieneś skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem.

Zespół cieśni nadgarstka

Ta choroba pojawia się, gdy nerw biegnący od przedramienia do dłoni jest uciskany i dochodzi do zmian degeneracyjnych, wskutek niedokrwienia. Wówczas oprócz opuchlizny zlokalizowanej na palcach pojawia się też ból, drętwienie rąk i palców.

Blokada przepływu limfy

Gdy w tkance podskórnej gromadzi się zbyt dużo płynu śródtkankowego możemy mówić o obrzęku limfatycznym. Wtedy opuchliznę możemy zauważyć zarówno na palcach u rąk, jak i u stóp. Dodatkowo możesz odczuwać ból, mieć problemy z poruszaniem kończyną i będzie towarzyszyć ci ciągłe uczucie ciężkości.

Problemy z nerkami

Obrzęk ciała może być spowodowany nieprawidłowym działaniem nerek. To bardzo niebezpieczny stan, gdyż główną funkcją nerek jest filtrowanie i usuwanie toksyn z organizmu. Zwróć uwagę, kiedy pojawia się opuchlizna. Przy problemach z nerkami jest ona zauważalna rano i znika w ciągu dnia. W takim przypadku niezbędne jest wykonanie odpowiednich badań.

Spuchnięte palce to objaw, który może powodować przyjmowanie niektórych leków, np. preparatów na nadciśnienie, cukrzycę czy tabletek antykoncepcyjnych. Należy jednak pamiętać, że symptom ten powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić