"Bicie serca" w uchu. Nietypowy objaw groźnej choroby

6

Nadciśnienie to cichy zabójca, który w we wczesnym stadium choroby nie daje charakterystycznych objawów. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do poważnych chorób układu krążenia. Symptomy nadciśnienia tętniczego są zazwyczaj nietypowe, a jednym z nich jest pulsujący szum w uszach.

"Bicie serca" w uchu. Nietypowy objaw groźnej choroby
(Getty Images)

Ciśnienie krwi

Nadciśnienie tętnicze występuje wtedy, gdy ciśnienie krwi przekracza wartość 140/90 mm Hg.

Według statystyk, w Polsce na nadciśnienie cierpi około 15 mln osób. Większość z Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego schorzenia, ponieważ na początku jego symptomy nie są typowe, a nadciśnienie rozwija się po cichu, uszkadzając organy wewnętrzne, takie jak: serce, nerki oraz mózg.

Nieleczone nadciśnienie odpowiada za nawracające bóle i zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca lub podwójne widzenie.

Objawy wysokiego ciśnienia

Jednym z nieoczywistych objawów zbyt wysokiego ciśnienia krwi, może być pulsujący szum w uszach. Zazwyczaj go lekceważymy, nie myśląc nawet, że może mieć ona związek z nadciśnieniem tętniczym. Jeżeli więc zdarza ci się, że słyszysz w uszach bicie własnego serca, to twój organizm prawdopodobnie sygnalizuje problem z wysokim ciśnieniem.

Ten dziwny pulsujący odgłos może pojawić się zarówno w dzień, jak i w godzinach nocnych. Powodem szumów jest wysoka wrażliwość ucha wewnętrznego i środkowego na zmiany ciśnienia. Wahania ciśnienia krwi, a szczególnie jego nienaturalne podwyższenie ma wpływ na działanie tych narządów słuchu.

Jeżeli często masz tego typu dolegliwości, powinieneś udać się do specjalisty.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić