Ostrzega, że serce jest poważnie chore. Gdy zauważysz, biegiem na badania

2

Wygląd naszych paznokci może powiedzieć nam o naszym zdrowiu więcej niż nam się wydaje. Jeśli zauważyłeś pod płytką krwawe nacieki przypominające drzazgi, jak najszybciej skonsultuj ten objaw z lekarzem.

Ostrzega, że serce jest poważnie chore. Gdy zauważysz, biegiem na badania

Objaw choroby serca może być widoczny na paznokciach

Paznokcie to barometr zdrowia. Mogą pojawić się na nich objawy cukrzycy, łuszczycy, grzybicy, a nawet nowotworów. Widać na nich niedobory witamin i składników mineralnych.

Badania opublikowane na łamach ''New England Journal of Medicine'' wskazują, że objaw choroby serca również może pojawić się na paznokciach. Naukowcy opisali przypadek 48-letniego mężczyzny, który zauważył na swoich paznokciach dziwne krwotoki przypominające cienkie, małe drzazgi. Okazało się, że mężczyzna cierpiał na zapalenie wsierdzia.
Dodatkowo lekarze wykryli u niego również raka trzustki.

Nietypowe smugi krwi, które powstają bez wyraźnego powodu, np. na skutek uderzenia, to sygnał ostrzegawczy. Krwawe nacieki są wynikiem pękania naczynek krwionośnych. Przypominają małe drzazgi, mają czerwono-brązowy kolor i nie przekraczają 3 milimetrów długości. Warto również zwrócić uwagę, czy smugi krwi przesuwają się wraz ze wzrostem paznokcia. Jeśli nie, mogą wskazywać na zapalenie wsierdzia lub inne problemy związane z układem sercowo-naczyniowym.

Zapalenie wsierdzia to choroba, której przyczyną jest najczęściej zakażenie bakteryjne. Do pozostałych symptomów schorzenia możemy zaliczyć bóle stawów, szmery w sercu, dreszcze, wysoką gorączkę, łatwe męczenie się, przyspieszoną akcję serca oraz osłabienie.

Niezdiagnozowane i nieleczone zapalenie wsierdzia może doprowadzić do niewydolności serca, poważnych stanów zapalnych innych narządów, a nawet zawału. Powikłania spowodowane tą chorbą to zagrożenie dla zdrowia, dlatego nie wolno ignorować żadnych niepokojących objawów.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić