Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Pod żadnym pozorem nie ignoruj. To znak, że serce traci siły

10

Dolegliwości, które są najczęściej kojarzone z problemami kardiologicznymi, to bóle w klatce piersiowej, duszności i zaburzony rytm serca. O chorym sercu mogą świadczyć również nietypowe objawy, których pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć. Dowiedz się, na jakie symptomy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Pod żadnym pozorem nie ignoruj. To znak, że serce traci siły
Chore serce może dawać nietypowe objawy (Licencjodawca, Chris Bourloton)

Z badań statystycznych wynika, że dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną przedwczesnego zgonu. W ciągu roku zabijają niemal 18 milionów ludzi na całym świecie. Są to takie schorzenia jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, migotanie przedsionków, zwężenie aorty czy zapalenie mięśnia sercowego. Incydenty kardiologiczne objawiają się zazwyczaj nieregularnym tętnem, bólem w klatce piersiowej i uczuciem duszności. A jakie są mniej charakterystyczne symptomy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Głębokie zmarszczki na czole wskazują na problemy z sercem

Obrzęk nóg i skurcze łydek

Opuchlizna na kończynach dolnych może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest nieprawidłowa praca serca zaburzająca krążenie krwi, która gromadzi się w żyłach, przez co dochodzi do zastoju. Kolejny niepokojący symptom to skurcze mięśni wywołane przez chorobę tętnic obwodowych. W tej sytuacji dochodzi do zatkania naczyń krwionośnych. Tego rodzaju dolegliwości pojawiają się przy miażdżycy tętnic, która nieleczona może prowadzić do zawału serca czy udaru mózgu.

Palce dobosza

Są również określane jako palce pałeczkowate lub palce Hipokratesa. W tym przypadku na rękach chorego można zauważyć nienaturalnie zaokrąglone paznokcie i powiększone końcówki palców. Objawy te mogą świadczyć o niedotlenieniu organizmu i schorzeniach, które wywołuje. Zdarza się, że przyczyną palców dobosza jest genetycznie uwarunkowana wada serca.

Ból ramion, szyi i szczęki

Ból szczęki pojawiający się po lewej stronie twarzy nie zawsze jest objawem dolegliwości stomatologicznych i może oznaczać zbliżający się zawał serca. Jest także symptomem chorych uszu i zatok oraz dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Jeżeli ból występuje nagle, narasta i promieniuje do szczęki przez ramię z klatki piersiowej, to prawdopodobnie świadczy o nieprawidłowej pracy serca. Symptomy współwystępujące, które powinny nas skłonić od wezwania karetki lub wizyty na izbie przyjęć to duszności i nudności.

Znak Franka na uchu

Zła kondycja naszego serca może objawiać się także charakterystyczną zmarszczką na płatku ucha, której nazwa pochodzi od nazwiska Sandersa T. Franka. Lekarz zauważył zależności pomiędzy tą dziwną fałdą na uchu a rozwojem miażdżycy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić