Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Pojawia się 15 minut po posiłku. Alarmuje, że trzustka jest wykończona

20

Objawy chorej trzustki nie zawsze są charakterystyczne. To właśnie dlatego pacjenci bardzo często trafiają do lekarza, gdy schorzenie jest już na zaawansowanym etapie. Istnieją jednak pewne symptomy, które powinny nas skłonić do niezwłocznej konsultacji ze specjalistą. Pojawiają się zazwyczaj, gdy trzustka jest już na wykończeniu.

Pojawia się 15 minut po posiłku. Alarmuje, że trzustka jest wykończona
Silny ból po posiłku może ostrzegać o chorej trzustce (Licencjodawca, Pamela Vásquez)

Aby nasza trzustka była zdrowa i pracowała na pełnych obrotach, przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Jak to zrobić? Warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się w naszym codziennym menu. Na wstępie należy wyeliminować z niego tłuste, smażone potrawy i zastąpić je gotowanym lub pieczonym chudym mięsem. Unikać powinniśmy też wszelkiego rodzaju wyrobów mięsnych, które są naszpikowane konserwantami, sztucznymi aromatami czy polepszaczami smaku.

Trzustka nie lubi nadmiernych ilości cukru, który znajdziemy nie tylko w słodyczach, ale i w takich produktach jak pieczywo, ketchup czy majonez. Uważać należy również na surowe warzywa. Jeżeli po ich spożyciu pojawiają się u nas nudności czy bóle brzucha, lepiej zastąpić je np. warzywami gotowanymi na parze. Warto też pamiętać, by zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Prawidłowe funkcjonowanie trzustki zapewni nam rezygnacja z używek, takich jak papierosy czy alkohol. Zarówno picie wysokoprocentowych trunków, jak i palenie, to nałogi przyczyniające się do rozwoju wielu groźnych nowotworów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Nieoczywiste objawy raka trzustki, które ignorujemy

Niestety, co roku w Polsce diagnozowanych jest kilka tysięcy przypadków nowotworów trzustki. Ma to związek nie tylko ze stylem życia mieszkańców kraju nad Wisłą, ale też tym, że trafiają oni do lekarza za późno. Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować sygnałów, które wysyła nam trzustka. Na co zwrócić szczególną uwagę?

U chorych najczęściej pojawiają się problemy z metabolizmem. Pacjenci skarżą się na gazy, wymioty, biegunki oraz nudności i bóle brzucha, które towarzyszą im również podczas wypróżniania. Ból ten jest opisywany przez chorych jako ''przeszywający''. Co więcej, może być też piekący i uciskający. Często promieniuje aż do pleców i nasila się głównie 15-30 minut po posiłku.

Zaniepokoić powinna nas również nagła utrata masy ciała, która nie jest spowodowana dietą czy zwiększoną aktywnością fizyczną. W przebiegu chorób trzustki lekarze obserwują także zmiany skórne, którym towarzyszy uporczywy świąd. Jeśli trwa on dłużej niż dwa miesiące, może być pierwszym objawem raka. Do zmian skórnych, za które może odpowiadać wykończona trzustka, należą sinica marmurkowata, żółtaczka, rumień wędrujący oraz plamista wysypka.

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić