Kamil S. Sikora| 

Żywi komórki rakowe. "Nikt dotąd nie pomyślał, aby to sprawdzić"

13

Rak trzustki jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, które charakteryzują się bardzo wysoką śmiertelnością. Do czynników ryzyka rozwoju tego nowotworu można zaliczyć m.in. palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, niezdrową dietę, predyspozycje genetyczne oraz marskość wątroby czy cukrzycę. Jak wynika z najnowszych badań, do namnażania się komórek rakowych może przyczynić się również kwas hialuronowy.

Żywi komórki rakowe. "Nikt dotąd nie pomyślał, aby to sprawdzić"
Badacze odkryli, co generuje raka trzustki (Licencjodawca, megaflopp)

Podczas trwających od wielu lat badań dotyczących nowotworu trzustki naukowcy zauważyli, że w guzach rozwijających się w tym narządzie występuje kwas hialuronowy. Jednak dopiero wyniki najnowszej analizy potwierdziły, że ten organiczny związek chemiczny wpływa na wzrost komórek nowotworowych.

Ludzie badali kwas hialuronowy w raku trzustki od 20 lat i nikt dotąd nie pomyślał, aby sprawdzić, czy może on być składnikiem odżywczym dla komórek rakowych - powiedział dr Costas Lyssiotis, jeden z autorów badania.

Wcześniejsze badania wykazały, że podczas rozwoju takich schorzeń jak przewlekłe zapalenie trzustki czy rak gruczołowy trzustki dochodzi do postępującego włóknienia miąższu tego narządu. Komórki gwiaździste, które odgrywają bardzo istotną rolę w ciągłym remodelingu macierzy zewnątrzkomórkowej trzustki, produkują białka chemokiny, takie jak fibronektyna, kolagen I i III oraz kwas hialuronowy (HA).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Pierwsze objawy raka trzustki

Jak się okazuje, to właśnie kwas hialuronowy tworzy w organizmie warunki, dzięki którym komórki rakowe atakujące trzustkę są odporne na leczenie. Dzieje się tak, ponieważ ten polisacharyd wchłania wodę z zewnątrz i podnosi ciśnienie w guzie, przez co leki są wyrzucane zewnątrz. Z kolei guz robi się twardy, dochodzi do zapadnięcia się żył oraz zaburzenia prawidłowego przepływu krwi. Kwas hialuronowy znajduje się naczyniach krwionośnych, a także w stawach kolanowych, nadając im sprężystość. Jest on dodawany do kosmetyków, które mają zapewniać naszej skórze młody wygląd i elastyczność.

Po zakończeniu badania dr Costas Lyssiotis z University of Michigan Health Rogel Cancer Center stwierdził, że kwas hialuronowy zwiększa gęstość guzów nowotworowych trzustki, w znacznym stopniu utrudniając leczenie.

To dosłownie łańcuch cukrów. Z perspektywy czasu wydaje się sensowne, że złośliwe komórki również żywią się kwasem hialuronowym - dodał ekspert.

Naukowcy wierzą, że kolejne badania z wykorzystaniem dotychczas zebranych informacji pozwolą na odkrycie skuteczniejszych sposobów na walkę z rakiem trzustki.

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić