Pojawia się na dłoniach. To objaw chorej wątroby, ostrzega przed jej stłuszczeniem

119

Brak apetytu, nudności, ból pod prawym łukiem żebrowym to jedne z bardziej charakterystycznych objawów stłuszczenia wątroby. Okazuje się, że choroba ta może też dawać nietypowe symptomy, które możemy zaobserwować na dłoniach.

Pojawia się na dłoniach. To objaw chorej wątroby, ostrzega przed jej stłuszczeniem
(Getty Images)

Objawy stłuszczenia wątroby

Stłuszczenie wątroby to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby regularnie pijące alkohol. Ale z tym schorzeniem mogą zmagać się również dzieci i osoby stroniące od wysokoprocentowych trunków.

Według statystyk ok. 20-25 proc. mieszkańców naszego kraju choruje na stłuszczenie wątroby. Natomiast u ok. 15 procent chorych występuje niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Diagnostyka polega na badaniach laboratoryjnych, biopsji oraz USG. Kiedy w komórkach wątroby gromadzi się sporo tłuszczu, wówczas pacjent czuje się osłabiony, zmęczony, odczuwa ból w nadbrzuszu, a czasem zdarza się, że jego dłonie robią się czerwone. Są to pierwsze objawy, które świadczą o złej kondycji zdrowotnej jednego z najważniejszych organów w naszym organizmie.

Objawy chorej wątroby

Inne niepokojące symptomy to:

  • nagła utrata wagi,
  • powiększenie wątroby i śledziony,
  • boleści z lewej strony brzucha.

Do czynników ryzyka tego rodzaju stłuszczenia wątroby możemy zaliczyć: insulinooporność, cukrzycę typu 2, otyłość oraz nadciśnienie.

Lekarze ostrzegają, że brak aktywności fizycznej i nieodpowiednia dieta podnoszą ryzyko zachorowania na niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Innymi czynnikami mogącymi przyczynić się do rozwoju tej choroby jest regularne zażywanie niektórych leków przeciwbólowych, hormonalnych i uspokajających.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić