Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Pojawia się na dłoniach. Znak, że cukrzyca mogła już zaatakować

7

Podobnie jak wiele innych poważnych chorób cukrzyca przez długi czas może nie wysyłać żadnych sygnałów lub dawać nietypowe objawy. Niektóre jej symptomy można zaobserwować na dłoniach. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Pojawia się na dłoniach. Znak, że cukrzyca mogła już zaatakować
Objaw cukrzycy może pojawić się na dłoniach (Licencjodawca)

Cukrzyca typu 1 jest wielu przypadkach ma podłoże genetyczne lub jest wywołana nadmierną ekspozycją na wirusy.

Z kolei do rozwoju cukrzycy typu 2 dochodzi głównie przez niezdrowy sposób odżywiania, niską aktywność fizyczną, otyłość czy nadwagę. W obu przypadkach u pacjenta występuje hiperglikemia, czy podwyższone stężenie glukozy w krwiobiegu.

Obie te choroby mogą dawać podobne objawy, takie jak wzmożone pragnienie, przewlekłe zmęczenie, częste oddawanie moczu, większa podatność na infekcje, problemy z koncentracją, trudno gojące się razy czy wzmożony apetyt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nietypowy objaw cukrzycy typu 2

Osoby dotknięte tą przypadłością powinny jak najszybciej podjąć leczenie, żeby uniknąć poważnych komplikacji. W przeciwnym razie może dojść do utraty wzroku, amputacji kończyny, niewydolności nerek i dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego.

Różnica polega na tym, że cukrzyca typu 1 może pojawić się w młodym wieku i wysyła gwałtowne sygnały, natomiast cukrzyca typu 2 jest w stanie przez dłuższy czas rozwijać się po cichu, dlatego jest potocznie nazywana ''cichym zabójcą''.

Czasem u diabetyków mogą wystąpić nietypowe symptomy, widoczne na rękach. Jednym z nich tzw. zespół dłoni cukrzycowej, przy którym pojawia się twarda, pogrubiała skóra, mająca woskowaty (błyszczący) wygląd.

Dotyczy to zazwyczaj grzbietowej części ręki. U chorego dochodzi do obniżonej elastyczności tkanek okołostawowych dłoni, co w efekcie powoduje ograniczenie ruchomości w drobnych stawów.

Symptomem jest objaw modlącego się, który jest zauważalny, gdy osoba chora na cukrzycę próbuje złożyć płasko dłonie jak do modlitwy i docisnąć je do siebie, co niestety się nie udaje.

Zaburzona ruchomość stawów najczęściej dotyczy pacjentów, którzy zachorowali na cukrzycę w wieku dziecięcym. Starsze osoby w większości przypadków nie doświadczają tego typu objawy lub mylą je z rozwojem choroby zwyrodnieniowej stawów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić