Pojawia się na ustach. Alarmuje, że skrzep blokuje tętnicę

35

Zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu we krwi może prowadzić do rozwoju miażdżycy, zawału serca i innych niebezpiecznych schorzeń. Jak się okazuje, gdy blaszki miażdżycowe lub skrzep blokują tętnice, objaw może pojawić się na ustach.

Objaw wysokiego cholesterolu na ustach
Objaw wysokiego cholesterolu na ustach

Nietypowe symptomy zbyt wysokiego cholesterolu

Nadmiar złego cholesterolu LDL w organizmie utrzymujący się przez dłuższy czas powoduje zatykanie tętnic, co zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z objawów zbyt dużej ilość substancji tłuszczowej we krwi, można zaobserwować na naszej skórze.

Wyniki badań, które zostały opublikowane w "Dental Research Journal", udowodniły, że zmiany pojawiające się w okolicach wargi mogą oznaczać zbyt wysoki cholesterol. Są to niewielkie bezbolesne grudki o średnicy 1-3 mm, mający żółty, biały, blady lub czerwony kolor. Pojawiają się w wyniku gromadzenia się łoju w gruczołach łojowych. Jak odkryli naukowcy, najwięcej krostek Fordyce'a pojawia się u osób mających podwyższony profil lipidowy.

Osoby, które są w grupie podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, szczególnie nie powinny lekceważyć tego objawu. To sygnał, że w tętnicach tworzy się skrzep, który może prowadzić do zatoru.

Za wysoki cholesterol niekiedy objawia się również żółtawymi grudkami występującymi w kącikach oczu, na łokciach, kolanach, i zgięciach nadgarstków. Tego rodzaju zmiany mogą mieć związek z nadwagą, otyłością, uczuciem ciężkich nóg i problemów z koncentracją.

Zdarza się, że pacjent dowiaduje się, że ma za wysoki cholesterol, dopiero gdy lekarz zdiagnozuje u niego chorobę wieńcową. Objawami tej choroby jest dławiący ból w klatce piersiowej, nierzadko promieniujący do barku i mostka. Czasem osoby dotknięte chorobą wieńcową odczuwają nudności, zawroty głowy, drętwienie rąk i kołatanie serca.

Jedynym sposobem na sprawdzenie stężenia cholesterolu w organizmie jest badanie krwi. Nawet jeżeli nie zauważysz któregoś z wyżej opisanych objawów, to i tak nie zaszkodzi co jakiś czas wykonać profil lipidowy.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić