Pojawia się w nocy, gdy serce woła o pomoc. Potem dochodzi do zawału

310

Gdy w naszym organizmie rozwija się stan chorobowy, ciało wysyła sygnały. Niestety, często są to nietypowe objawy, które łatwo zbagatelizować lub pomylić. Dowiedz się, jakie znaki ostrzegawcze mogą pojawić się na kilka miesięcy przed zawałem.

Objawy, które ostrzegają przed zawałem
Objawy, które ostrzegają przed zawałem

Nietypowe objawy. Pojawiają się kilka miesięcy przed zawałem

Zawał serca to stan zagrażający zdrowiu i życiu. Do najczęstszych objawów, które go zwiastują, zaliczamy uczucie pieczenia w klatce piersiowej, ból oraz ucisk za mostkiem. Symptomom tym może też towarzyszyć drętwienie lewej strony ciała, obfite pocenie się czy problemy ze złapaniem oddechu. To jednak nie wszystko. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nudności, wymioty, biegunka

Problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka, nudności czy wymioty najczęściej łączymy z niestrawnością lub grypą żołądkową. U kobiet pojawiają się też bóle podbrzusza, które część pań traktuje jako objaw towarzyszący menstruacji. To tzw. maska zawału. Część osób przez wiele miesięcy zmaga się z objawami przypominającymi zgagę.

Problemy ze snem, lęk, napady paniki

Pacjenci, którzy przeszli zawał, często mówią o trudnym do wytłumaczenia strach, niewyjaśnionych atakach paniki. Uczucie, które im towarzyszy porównują do kaca. Skarżą się też na problemy ze snem. Pojawiają się: bezsenność, koszmary, trudności z zasypianiem, wybudzanie się w środku nocy czy przedwczesne pobudki.

Uporczywy kaszel

Kaszel towarzyszy wielu infekcjom i alergiom, dlatego rzadko łączymy ten objaw z zawałem serca. Jeśli jednak kaszel staje się uporczywy i nie znika pomimo upływu czasu, może zwiastować problemy z sercem.

Wypadanie włosów

Chociaż wypadanie włosów może być objawem wielu innych problemów i często towarzyszy np. zaburzeniom gospodarki hormonalnej, jak również może być uwarunkowane genetycznie, to może też informować o tym, że nasze serce nie działa na pełnych obrotach. Zwłaszcza jeśli łysina pojawia się na czubku głowy.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić