Powoli wyniszcza całe ciało. Pierwszy objaw pojawia się w nogach

2

Cukrzyca to podstępna choroba, która latami może nie dawać żadnych objawów. Co więcej, wiele symptomów towarzyszących chorobie łatwo pomylić lub zbagatelizować. Warto zatem znać nie tylko typowe objawy cukrzycy, ale i te występujące rzadziej. Dowiedz się, o jakie chodzi.

Powoli wyniszcza całe ciało. Pierwszy objaw pojawia się w nogach
(Getty Images)

Nietypowe objawy cukrzycy. Na co warto zwrócić uwagę?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną polegającą na nieprawidłowym wydzielaniu lub działaniu insuliny. Jednym z jej najbardziej charakterystycznych objawów jest nadmierne pragnienie i łaknienie. Chorzy często odczuwają tzw. napady wilczego głodu. Częściej też oddają mocz. Wielomocz pojawia się, gdy organizm próbuje rozpuścić i wydalić niewykorzystaną glukozę. Nadmierna mikcja jest niebezpieczna, gdyż przy nieodpowiedniej podaży płynów może prowadzić do odwodnienia.

Chorzy na cukrzycę odczuwają ciągłe zmęczenie. Szacuje się, że objaw ten pojawia się u 6 na 10 diabetyków. Gdy brak energii towarzyszy nam od 6 miesięcy i nie jest spowodowany przepracowaniem, intensywnym trybem życia czy brakiem snu, to może informować o cukrzycy.
O rozwoju choroby, może również świadczyć nagły spadek masy ciała, przy wciąż bardzo duży apetycie, gdyż odczuwanie sytości u diabetyków jest zaburzone.

Do nietypowych objawów cukrzycy można zaliczyć drętwienie i ból pojawiający się w kończynach górnych i dolnych. Pacjenci charakteryzują go jako łagodny lub przeszywający i pulsujący. Innym mało charakterystycznym symptomem cukrzycy są ostre przeczulice dotykowe. Diabetyk może uskarżać się również na brak czucia w stopach i swędzenie skóry, które pojawia się zwłaszcza w nocy.
U osób z cukrzycą mogą pojawić się również problemy ze wzrokiem i słuchem. Chorzy mówią o uczuciu suchości i dyskomfortu pod powiekami. Niewiele osób wie, że do nietypowych objawów cukrzycy zaliczamy również nagłe zmiany nastrojów. Chory może odczuwać nieustanną huśtawkę nastrojów – od stanów depresyjnych po euforię.

Cukrzyca to podstępna i niebezpieczna choroba. Gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy, jak najszybciej skonsultuj je z lekarzem.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić