Jakub Artych
Jakub Artych| 
aktualizacja 

Prawda o fentanylu. Ratownik medyczny zabrał głos

51

Fentanyl to syntetyczny opioid, bardzo silny środek stosowany w leczeniu intensywnego bólu, m.in. w przypadkach onkologicznych. Niestety, wyszedł poza placówki medyczne. Jak podkreśla ratownik medyczny, jest mu bardzo przykro, że ten lek zostaje wykorzystywany do odurzania się, bo w pracy bardzo często pomaga mu ratować ludzi.

Prawda o fentanylu. Ratownik medyczny zabrał głos
Prawda o fentanylu. Ratownik medyczny zabrał głos (Pixabay, x)

Polski internet obiegły ostatnio filmy pokazujące ulicę w Poznaniu i mężczyzn wyglądających na odurzonych fentanylem. Zachowywali się podobnie do "zombie", koczujących na znanej z przerażających widoków Kensington Av. w Filadelfii.

Skala uzależnień od opioidów, która przechodzi przez Stany Zjednoczone, określana już jest mianem epidemii. Po pierwszych przypadkach śmierci w Polsce nie ma już jednak wątpliwości, że dociera też do nas.

Najsilniejsze leki tego typu są dostępne niemal na wyciągnięcie ręki. Elektroniczną receptę na dane innego pacjenta można kupić w internecie. Innym sposobem było uzyskanie jej w receptomacie, po zasięgnięciu wcześniej teleporady.

Niepojęte jest, że istnieją takie twory jak receptomaty, gdzie taki lek można "zamówić" - komentuje ratonik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Cezary Pazura obawia się sztucznej inteligencji? "Każdy gatunek musi od czegoś zginąć"

Jak podkreśla ratownik medyczny, jest mu bardzo przykro, że ten lek wykorzystywany jest przez młode osoby do odurzania.

Podany/wzięty lek w zbyt dużej dawce może powodować depresję oddechową, czyli taki ktoś po prostu przestaje oddychać i umiera. Mam nadzieję, że jego obrót zacznie być w końcu odpowiednio kontrolowany! - podkreśla Tomasz Modrzewski w mediach społecznościowych.

Dla niego, jako technika farmaceutycznego z 10-cio letnim stażem pracy w aptece, niepojęte jest że istnieją takie twory jak receptomaty, gdzie taki lek można "zamówić".

- Bardzo lubię moim pacjentom podawać fentanyl. To bardzo dobry lek przeciwbólowy, podawałem go setki razy i nigdy nie widziałem negatywnych skutków ubocznych, zaczyna swój wpis ratownik.

Przykre, że fentanyl zaczyna mieć zły PR, bo to naprawdę świetny lek. Apeluję, abyście państwo nie bali się fentanylu podawanego przez medyków w terapeutycznej dawce, a jeśli chodzi o przyjmowanie go jako narkotyku w celach odurzania się to naprawdę igranie ze śmiercią! - dodaje mężczyzna.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Fentanyl budzi strach

Fentanyl to syntetyczny opioid stosowany do walki z bardzo silnym bólem. Fentanyl jest substancją podobną do morfiny, ale około stu razy silniejszą i około 50 razy silniejszą od heroiny. Epidemia syntetycznego narkotyku dotarła również do Polski, jednak od ponad dwóch dekad z problemem borykają się głównie Stany Zjednoczone.

Liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem fentanylu w USA w latach 1999-2022 jest ogromna. Tylko w 2022 r. zmarło około 73 838 osób.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić