Sprawdzali, które mięso jest zdrowsze. Szokujące wyniki badań

166

Powszechna opinia głosi, że jedząc białe mięso zamiast czerwonego, jesteśmy mniej narażeni na wysoki poziom cholesterolu we krwi. Co na ten temat sądzą eksperci?

Duża ilość mięsa w diecie podnosi poziom złego cholesterolu
Duża ilość mięsa w diecie podnosi poziom złego cholesterolu

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście białe mięso wpływa na niższe stężenie cholesterolu we krwi. Wyniki tych badań opublikowano w magazynie "American Journal of Clinical Nutrition". Eksperyment naukowy trwał miesiąc i wzięło w nim udział 113 osób. Uczestnicy badania byli podzieleni na grupy pod względem sposobu odżywiania.

W pierwszej grupie dieta była oparta na czerwonym mięsie, w drugiej – na białym, a u pozostałych osób mięso było zastąpione białkiem roślinnym. Okazało się, że nie rodzaj mięsa wpływa na poziom cholesterolu, a sama jego obecność w diecie. Osoby, które nie spożywały mięsa miały zdecydowanie niższy cholesterol niż te, które żywiły się czerwonym i białym mięsem. Natomiast grupy, w których spożywane było mięso nie różniły się specjalnie od siebie pod względem poziomu cholesterolu.

Białe mięso uważane jest za zdrowsze, ponieważ posiada mniej tłuszczu niż czerwone. Z badań wynika, że zwolennicy białego mięsa będą mieli taki sam cholesterol co osoby wybierające mięso czerwone. Trzeba zaznaczyć,. że każdy organizm ma inne predyspozycje i reaguje inaczej na dietę bogatą w produkty mięsne. Naukowcy postanowili zgłębić ten temat i kontynuować badania.

Zazwyczaj cholesterol dzielimy na dobry i zły. Na jego poziom w naszym organizmie wpływa rodzaj diety, aktywność fizyczna oraz metabolizm. Zbyt duża ilość lipidów zwiększa ryzyko miażdżycy, chorób serca i zaburza funkcjonowanie układu krążenia.

Żeby sprawdzić poziom całkowitego cholesterolu i trójglicerydów, wystarczy wykonać proste badania laboratoryjne krwi. Oczywiście wyniki najlepiej potem skonsultować z lekarzem.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić