Szkodliwe dla nerek. Uważaj, mogą powodować kamicę

1

Nerki to regulator naszego organizmu, który oczyszcza krew ze zbędnych produktów przemiany materii. Jeżeli chcemy zadbać o poprawne funkcjonowanie tego ważnego organu, warto zastosować się do kilku wskazówek.

Jak zadbać o zdrowie nerek?
Jak zadbać o zdrowie nerek? (Getty Images)

Jak dbać o nerki, żeby były zdrowe?

Schorzenia nerek mogą być spowodowane zwyrodnieniami czy cechami wrodzonymi np. zespołem Alporta lub wielotorbielowością nerek. Powodem złej kondycji tych narządów, może być również zapalenie spowodowane zarażeniem paciorkowcem.

Przyczyną tego może być słaba odporność lub przyjmowanie toksycznych substancji np. leków. Osłabienie nerek może powodować także choroba naczyń krwionośnych, nadciśnienie lub cukrzyca.

Nawet jeśli czujemy się zupełnie zdrowi, to i tak nie zaszkodzi profilaktycznie zadbać o nasze nerki. Żeby to zrobić powinniśmy wprowadzić kilka zmian w swoim dotychczasowym stylu życia.

Aby wspomóc pracę nerek, należy:

• pić optymalną ilość wody w ciągu dnia (co najmniej 2 litry),
• stosować zrównoważoną dietę, która pozwoli nam uniknąć zbędnych kilogramów i zbyt wysokiego cholesterolu,
• unikać spożywania zbyt dużej ilości soli, która powoduje nadciśnienie,
• zrezygnować z palenia papierosów, które sprzyjają chorobom układu krwionośnego,
• zadbać o regularną aktywność fizyczną.

Poza zmianą naszych niezdrowych przyzwyczajeń, żeby pomóc naszym nerkom powinniśmy
unikać leczenia na własną rękę. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą oddziaływać toksycznie na nerki. Takim lekiem jest np. aspiryna. Podobnie jest z nadmiernym stosowaniem leków przeciwbólowych np. paracetamolu.

Uważać należy też na środki o właściwościach przeczyszczających i moczopędnych oraz suplementy, których składu nie jesteśmy do końca pewni. Należy pamiętać, że suplementacja zawsze powinna odbywać się pod okiem specjalisty.

Aby wspomóc prawidłowe funkcjonowanie nerek należy unikać diety proteinowej, która może przyczniać się nawet do kamicy nerkowej oraz należy uważać na stosowany przy badaniach radiologicznych kontrast jodowy, ponieważ także może uszkodzić nerki.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić