aktualizacja 

Tak uchronisz się przed Alzheimerem. Wystarczy, że zastosujesz się do 5 rad

7

Na rozwój choroby Alzheimera wpływa wiele czynników takich jak wiek, płeć, uwarunkowania genetyczne, a także dieta. Dowiedz się, w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej poważnej choroby.

Tak uchronisz się przed Alzheimerem. Wystarczy, że zastosujesz się do 5 rad
(Getty Images)

Jak zmniejszyć ryzyko Alzheimera?

1) Pij wodę mineralną

Z najnowszych badań wynika, że aluminium może przyczynić się do rozwoju demencji, a nawet choroby Alzheimera. Nie sposób całkowicie ograniczyć kontakt z tym metalem, jednak istnieją sposoby na zmniejszenie jego szkodliwego wpływu. W profilaktyce Alzheimera pomocne może być regularne sięganie po wodę mineralną. Zawiera ona bowiem znaczne ilości krzemu, który wiąże aluminium i pomaga wypłukać jego nadmiar z organizmu.

2) Staraj się utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi

Jednym z czynników ryzyka Alzheimera jest cukrzyca. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie "Neurology" potwierdziły, że nawet niewielki wzrost poziomu cukru w organizmie może przyczyniać się do rozwoju demencji. Żeby zadbać o prawidłowe stężenie cukru we krwi, należy ograniczyć spożywanie węglowodanów prostych i sięgać częściej po produkty o niskim indeksie glikemicznym takie jak produkty z pełnego ziarna, świeże owoce, zielone warzywa i orzechy. Korzystny wpływ na prawidłową pracę mózgu mają również ryby zawierające sporo **nienasyconych kwasów omega-3 (makrela, łosoś, tuńczyk, sardynka).

3) Staraj się obniżyć poziom złego cholesterolu

Zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL we krwi nie tylko przyczynia się do rozwoju miażdżycy, zawału serca czy udaru mózg. Badania naukowe wykazały, że osoby borykające się z wysokim cholesterolem i przyjmujące statyny, były o 60-70 proc. mniej narażone na rozwój demencji i Alzheimera w porównaniu z pacjentami z prawidłowym poziomem cholesterolu.

4) Chroń głowę

Naukowcy z Mayo Clinic w Rochesterze dowiedli w swoich badaniach, że nawet niewielkie urazy głowy doznane w wieku dziecięcym mogą mieć wpływ na rozwój demencji w późniejszych latach naszego życia. Żeby tego uniknąć, warto zadbać o to, żeby dziecko jeżdżące na rowerze, rolkach czy deskorolce zawsze miało na głowie kask.

5) Uprawiaj sport

Regularna aktywność fizyczna również może zapobiegać demencji. Najlepszymi ćwiczeniem wpływającym pozytywnie na kondycję naszego mózgu jest codzienne bieganie, aerobik, a także joga i tai-chi. Warto również częściej uprawiać turystykę rowerową lub codziennie spacerować.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić