Tania trucizna. "Mięsny śmieć"

8

Parówki, wędlina lub mięsne dania gotowe często na opakowaniu są oznaczane skrótem MOM, który oznacza mięso oddzielane mechanicznie. Dowiedz się jaki wpływ na nasze zdrowie ma jego spożywanie.

Mięso oddzielone mechaniczne (MOM) jest szkodliwe dla zdrowia
Mięso oddzielone mechaniczne (MOM) jest szkodliwe dla zdrowia (Getty Images)

Mięso oddzielone mechanicznie - w skrócie MOM. Z mięsem łączy je tylko nazwa

Mięso oddzielone mechanicznie (MOM) jest produktem spożywczym bardzo niskiej jakości. Nie jest to w rzeczywistości prawdziwe mięso, a raczej masa, która powstaje w procesie oddzielania mięsa od kości.

Ta mięsna masa może zawierać różne odzwierzęce odpadki, np. pazury, ścięgna oraz kości, które normalnie nie nadają się do spożycia.

Mięso oddzielone mechanicznie posiada dużą ilość środków chemicznych oraz konserwantów dodawanych w celu wydłużenia ich terminu przydatności. Oznaczenie MOM możemy spotkać na etykietach wielu mięsnych produktów, takich jak parówki, konserwy, kiełbasy, mielone wędliny, pulpety, krokiety, pierogi z mięsem oraz dania typu fast foodów.

Według dietetyków spożywanie tych produktów może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

To mięsny śmieć. Po pierwsze w procesie produkcji MOM jest niszczona struktura włókien mięsnych, więc nawet kawałek mięsa, który znajdzie się w MOM-ie, ma obniżoną wartość odżywczą. Jedząc często kiełbasy, pasztety, które zawierają MOM, możemy się spodziewać podwyższonego cholesterolu i oczywiście przyrostu masy ciała, bo te produkty mają wysoką zawartość tłuszczu i zwykle większą kaloryczność - mówi dla portalu WP abcZdrowie dietetyk z warszawskiej poradni Dietosfera, Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska.

Stosowanie MOM jest zabronione w produktach przeznaczonych dla najmłodszych konsumentów, ponieważ mają one bardzo niską jakość odżywczą.

Jedzenie produktów mięsnych przetworzonych w ten sposób jest niewskazane dla osób z chorobami układu krążenia, układu pokarmowego oraz ludzi starszych. Powodem jest miazga mięsno-tłuszczowa, którą te artykuły zawierają.

Warto przed dokonaniem zakupu uważnie przeczytać etykietę i sprawdzić ile prawdziwego mięsa zawiera produkt, który mamy ochotę skonsumować.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić