Czy można oczyścić organizm z cukru w trzy dni? Dietetyk wyjaśnia

30

W sieci krąży informacja o diecie, która oczyszcza organizm z cukru w zaledwie trzy dni. Analizą tej metody zajęła się dr Agnieszka Blumczyńska. Dowiedz się, co sądzi o niej ekspert.

Cukrowy detoks powinien trwać dłużej niż trzy dni
Cukrowy detoks powinien trwać dłużej niż trzy dni (Getty Images)

Cukier to składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ale jego nadmiar może być bardzo szkodliwy. Jedzenie produktów bogatych w cukier negatywnie działa na układ sercowo-naczyniowy, podnosi poziom insuliny oraz powoduje różne dolegliwości np. bóle głowy, zmęczenie czy problemy z zatokami. Co więcej, może doprowadzić do rozwoju nadwagi i otyłości, a w konsekwencji do kolejnych niebezpiecznych schorzeń.

W internecie pojawiła się dieta, która ma oczyścić nasze ciało z cukru. Cukrowy detoks trwa zaledwie 3 dni. Dr Agnieszka Blumczyńska, dietetyk kliniczny, certyfikowany członek Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków nie ma jednak dla nas dobrych informacji na temat tej diety, bo 3 dni to zdecydowanie za mało.

Przedstawiony jadłospis ma bardzo dużą ilość tłuszczów i zaniżoną zawartość węglowodanów złożonych. Ta propozycja żywieniowa jest podobna do diety ketogenicznej, zalecanej u dzieci cierpiących na padaczkę lekooporną. Ekspertka ostrzega też, że efektem ubocznym stosowania tej diety mogą być: kamica nerkowa, hipoglikemia oraz wzrost lipidów we krwi. Poza tym może wystąpić niedobór cennych witamin i składników mineralnych.

''Obecny stan mojej wiedzy nie pozwala na polecanie tego rodzaju diety osobom zdrowym, które chcą jedynie przeprowadzić detoks cukrowy. Z doświadczenia w pracy z pacjentami wiem, że po 30 dniach sumiennego stosowania racjonalnej diety ochota na spożywanie słodyczy w skali od 1 do 10 (gdy na początku było 10) spada do 1–2'' - powiedziała dla WP abcZdrowie dr Blumczyńska.

Według ekspertki najlepszy sposób na cukrowy detoks to zdrowy i odpowiednio zbilansowany jadłospis. Nie należy ani się głodzić, ani jeść w nadmiarze. Nasz jadłospis powinien zawierać owoce, warzywa, ryby, nabiał, zdrowe tłuszcze oraz produkty pełnoziarniste.

Powinniśmy unikać cukrów prostych zawartych m.in. w słodyczach, napojach słodzonych i białym pieczywie oraz nie dosładzać kawy czy herbaty. Ważne jest także by odpowiednio nawadniać organizm i być aktywnym fizycznie.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić