Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|
aktualizacja

Uwaga. ZUS wziął się za kontrole. Takie osoby stracą zasiłki

12
Podziel się:

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych systematycznie sprawdzają, czy zwolnienia lekarskie są wykorzystywane zgodnie z ich celem. Wykrycie nieprawidłowości skutkuje odebraniem zasiłku chorobowego.

Uwaga. ZUS wziął się za kontrole. Takie osoby stracą zasiłki
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Kontrole z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą mieć różne oblicza. Możliwe jest osobiste przeprowadzenie wizyty przez upoważnionych pracowników ZUS lub wykonanie kontroli "z dokumentów", a więc z danych pozyskanych z różnych innych źródeł.

Ustalenia mogą być formowane we współpracy z pracodawcami czy innymi osobami postronnymi. Kluczowe mogą okazać się na przykład aktywności w mediach społecznościowych. Jeżeli ktoś w trakcie L4 opublikuje np. zdjęcie z wakacji, to ZUS może to uznać jako częściowy dowód na niewłaściwe wykorzystywanie zwolnienie.

Samo zdjęcie nie jest podstawą do odmowy prawa do zasiłku. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po otrzymaniu powiadomienia o niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnień lekarskich prowadzą postępowanie w sprawie zasadności przyznania prawa do zasiłku takiemu pracownikowi. Jeżeli zostanie potwierdzone, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem, wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmawia prawa do zasiłku - podkreśla Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, cytowana przez "Gazetę Pomorską".

Idziesz na L4? O tym musisz pamiętać

Ci, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, powinni pamiętać o podaniu lekarzowi aktualnego adresu, pod którym będą przebywać podczas chorobowego. Jeżeli decydujesz się na zmianę miejsca pobytu, musisz o tym powiadomić pracodawcę oraz ZUS.

Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego jest bardzo ważne. Nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu w trakcie kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego może być przyczyną odmowy prawa do zasiłku chorobowego - spostrzega "Pomorska".
Zobacz także: Tego boi się świat. "Niestety, to scenariusz o coraz większym prawdopodobieństwie"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
Woźnica
2 miesiące temu
Jako miejsce pobytu należy obecnie podać - kolejka po wóngel za 3 tys od żądu. Bo w chorobie energetycznej trzeba się ogrzewać.
Urzędas
2 miesiące temu
Zawsze podaje miejsce pobytu podczas choroby - Rodos.
Jasio
2 miesiące temu
Zamknij mieszkanie, wyłącz dzwonek i telefon, listy mogą sobie słać, nie chodzę do skrzynki pocztowej, walić do drzwi sobie mogą, miałem tak twardy sen że nie słyszałem - w końcu jestem chory. Nie ma obowiązku nikogo wpuszczać do mieszkania. Co napiszą że nie zastali nikogo w domu, w sądzie i tak przegrają. Muszą cię złapać na gorącym uczynku. Lekarz decyduje o chorobie, a nie łażące po domach urzędnicze patrole zusowskie. Nikogo nie namawiam do ściemniania, ale przeważnie kara ją tych co wyskoczyli do sklepu, bo by z głodu zdechli, w chacie zapasy się skończyły, czy do apteki poszli po dodatkowe leki. Jak ktoś zasuwa w dodatkowej robocie zamiast się leczyć to inna sprawa.
Julu
2 miesiące temu
... najwyższy czas, oby to była prawda i było skuteczne!!!
Rfc
2 miesiące temu
Jak masz na zwolnieniu że możesz chodzić to możesz sobie być gdzie chcesz
L -QATRO
2 miesiące temu
Fajnie mozna podac miejsce pobytu na l4 o np:Grecja
Pedagog- seni...
2 miesiące temu
ZUS wziął się za kontrolę, czy zaczął kontrolować? Polszczyzna ,,chora" ciężko!!!
gacie polskie
2 miesiące temu
a,co na to RODO
gacie polskie
2 miesiące temu
Zaklad Utylitacji Spoleczenstwa ,leczy skutecznie jak SB po wojnie w koncu cala wies tam siedzi.,
Xxx
2 miesiące temu
A jak lekarze brali i policjanci To wszystko jest okej nikt tego nie będzie sprawdzał
Rosnący nos k...
2 miesiące temu
Pieniędzy i wungla ni ma i nie będzie
Sami narazają...
2 miesiące temu
Jeszcze nigdy żaden lekarz nie spytał mnie gdzie będę przebywać w trakcie L4...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić