aktualizacja 

Weź oddech i chuchnij w dłoń. Objaw zdradzi raka trzustki

7

Rak trzustki to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób. Jak się okazuje, jednym z objawów tego nowotworu może być przykry zapach z ust.

Rak trzustki
Rak trzustki

Nieświeży oddech to jeden z objawów rak trzustki

Według statystyk w Polsce każdego roku odnotowuje się 4 tys. nowych przypadków zachorowań na raka trzustki. Ten rodzaj nowotworu jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ na początku nie daje żadnych charakterystycznych objawów.

W bardziej zaawansowanym stadium raka trzustki u pacjenta można zauważyć zażółcenie oczu i skóry. Przyczyną tych objawów jest rozwijający się w okolicach trzustki nowotwór, który przyczynia się do zablokowania dróg żółciowych. Innym symptomem jest ból brzucha promieniujący od pleców. Dzieje się tak, ponieważ komórki rakowe rozwijające się w trzustce rozprzestrzeniają się na inne narządy wewnętrzne.

Ciemna barwa moczu to również objaw złej kondycji trzustki. Zmiana koloru moczu powoduje wytwarzana przez wątrobę substancja zwaną bilirubiną. Tłuste stolce to także symptom, który może oznaczać, że z naszą trzustką dzieje się coś złego. Nowotwór trzustki niekiedy powoduje wymioty i nudności. Według American Cancer Society jest to spowodowane problemami z przedostawaniem się pokarmu do żołądka.

Specyficzny zapach oddechu oraz śliny mogą być symptomami schorzeń układu oddechowego, pokarmowego, a także oznaczać rozwój nowotworu. Komórki nowotworowe mają inny metabolizm niż zdrowe komórki, co powoduje, że wydalane przez organizm metabolity mają charakterystyczny zapach. Zależy to oczywiście od rodzaju schorzenia.

Nieświeży oddech to nie tylko problem osób niedbających o higienę jamy ustnej lub skarżących się na zapalenie dziąseł. Okazuje się, że cuchnąca woń wydobywająca się z ust to też jeden z objawów raka trzustki. Tej chorobie często towarzyszą dolegliwości jamy ustnej, więc tego objawu nie wolno nam lekceważyć.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić