aktualizacja 

Zabija komórki rakowe. Pomaga schudnąć i regeneruje jelita

101

Wiemy, że odchudza i reperuje jelita. Ze względu na bogactwo antyoksydantów to też źródło energii i zdrowia. Teraz odkryto nową właściwość zielonej herbaty.

Zielona herbata zabija komórki rakowe
Zielona herbata zabija komórki rakowe

Zielona herbata zabija komórki rakowe w jamie ustnej

Do niesamowitych wniosków doszli naukowcy z Pensylwanii. Badacze potwierdzają, że jeden z najpopularniejszych napojów na świecie – zielona herbata - może unicestwiać komórki nowotworowe znajdujące się w naszych ustach.

Właściwości prozdrowotne zielonej herbaty są cenione na całym świecie. W jej zielonych liściach kryje się potężny zastrzyk antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki odpowiadające za zniszczenia DNA. To właśnie uszkodzenia DNA mogą przyczyniać się do rozwoju komórek nowotworowych w naszym organizmie. Dodatkowo zielona herbata poprawia trawienie, wzmacnia odporność, a także wspomaga pracę mózgu, dodaje energii i jest polecana osobom będącym na diecie. Teraz do jej wielu cennych właściwości można dodać kolejną

Badania opublikowane w "Molecular Nutrition and Food Research" potwierdzają, że zielona herbata jest w stanie nie tylko unicestwić komórki nowotworowe znajdujące się w jamie ustnej, ale też wspomagać proces tworzenia się zdrowych komórek.

Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii nie są jednak pierwszymi naukowcami, którzy wzięli pod lupę antynowotworowe właściwości zielonej herbaty w kontekście raka jamy ustnej. Mówiono już o nich w 2002 roku. Wówczas naukowcy zalecali pić zieloną herbatę regularnie każdego dnia. Najnowsze badania doprecyzowały, które związki zielonej herbaty wykazują najsilniejsze właściwości. Odkrylo, że chodzi o galusan epigallokatechiny (EGCG).

Naukowcy w swoich badaniach sprawdzili, jak EGCG działa na komórki pobrane z jamy ustnej - nowotworowe oraz komórki zdrowe. Stężenie badanego związku było tak silne, jak w przypadku codziennego picia zielonej herbaty. Badacze doszli do rewelacyjnych wniosków. Substancja EGCG zabiła komórki rakowe i nie uszkodziła przy tym tych zdrowych. Co więcej, w komórkach normalnych zaczęły zwiększać się mechanizmy obronne.

Naukowcy zamierzają kontynuować badania. Uważają bowiem, że zielona herbata może być jedną z najcenniejszych broni w zapobieganiu rozwojowi raka jamy ustnej.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić