Zaczyna się od łydek. Objaw może być zwiastunem poważnej choroby

23

Skurcze łydek to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość. Powoduje ból i skutecznie utrudnia swobodne funkcjonowanie. Nie wolno jej bagatelizować, bo może być objawem innych, znacznie poważniejszych schorzeń.

Zaczyna się od łydek. Objaw może być zwiastunem poważnej choroby
(Getty Images)

Jedną z przyczyn nawracających skurczów łydek może być* przetrenowanie, które pojawia się po zbyt intensywnej aktywności fizycznej. Ten sam objaw pojawia się u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Gdy skurcze pojawiają się regularnie, warto zwrócić też uwagę na nasza dietę. Gdy brakuje w niej magnezu, potasu czy wapnia, mogą pojawić się właśnie skurcze łydek. Tak może się dziać, gdy pijemy zbyt duże ilości kawy lub napojów alkoholowych i energetycznych w ciągu dnia. *Za tę bolesną dolegliwość może odpowiadać również silny stres. Skurcze łydek pojawiają się również wtedy, gdy nasze mięśnie ulegają przegrzaniu. Dzieje się tak, np. po długiej wizycie w solarium czy opalaniu na świeżym powietrzu. W takim przypadku najskuteczniejszym sposobem na uśmierzenie bólu jest schłodzenie organizmu.

Ale nawracające skurcze mięśni mogą też wskazywać na rozwój poważnych schorzeń. Objaw ten towarzyszy cukrzycy, która nieleczona doprowadza do uszkodzenia naczyń tętniczych nóg, a w konsekwencji do problemów z prawidłowym ukrwieniem. W taki sposób objawia się również nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy schorzenia neurologiczne. Skurcze łydek towarzyszą też żylakom, nowotworom czy chorobie zwyrodnieniowej stawów .Odpowiedzialne za ten symptom mogą być też przyjmowane leki. Preparaty moczopędne czy przeczyszczające oraz środki wspomagające odchudzanie również mogą powodować skurcze mięśni.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić