Zakazane na śniadanie. Konsekwencje dla żołądka i jelit będą fatalne

17

Śniadanie to najważniejszy posiłek, od którego w dużej mierze zależy nasze prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Warzywa to skarbnica cennych witamin i minerałów, jednak niektóre z nich nie powinny być spożywane na pusty żołądek.

Nie wszystkie świeże warzywa powinny być jedzone na śniadanie
Nie wszystkie świeże warzywa powinny być jedzone na śniadanie

Do warzyw, których lepiej unikać na śniadanie należą pomidory. Wprawdzie te zdrowe czerwone warzywa zawierają cenne składniki, takie jak potas, magnez, żelazo oraz witaminy z grupy B, ale spożywane ich na czczo może nam zaszkodzić. Osoby cierpiące na wrzody żołądka lub refluks żołądkowo-przełykowy powinny szczególnie uważać na jedzenie pomidorów.

Ostra papryczka również nie powinna być obecna w naszym śniadaniu, ponieważ może doprowadzić do zgagi. Tę ostrą przekąskę najlepiej dodać do dania w późniejszej porze dnia. Zwykła papryka i ogórek mają w sobie kwasy mogące podrażnić ścianki żołądka więc ich również lepiej nie jedzmy na czczo.

Czosnek jest naturalnym antybiotykiem i pomaga na różnego rodzaju dolegliwości, ale dodawanie go do śniadania nie jest dobrym pomysłem. Allicyna obecna w czosnku może powodować obciążenie układu trawiennego i wpływać negatywnie na nasze jelita.

Podobne jest z jedzeniem cebuli i pora na śniadanie, które na pusty żołądek niekiedy prowadzą do uszkodzeń błony śluzowej, nadmiernej produkcji gazów i zgagi.

Według dietetyków śniadanie nie powinno składać się z samych warzyw. Poza tym zbyt duża ilość warzyw na początku dnia skutkuje wydzielaniem zbyt dużej ilości kwasów żołądkowych, co często powoduje wzdęcia.

Osoby borykające z wrzodami żołądka i dwunastnicy lub nieżytem błony śluzowej układu pokarmowego powinny wkluczyć świeże warzywa ze śniadania.

Jeżeli zdecydujemy się na warzywa na śniadanie, to najlepiej poddać je obróbce cieplnej i dodać np. do jajecznicy. Zamiast warzyw o poranku, możemy sięgnąć też po owsiankę z orzechami lub owocami.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić