Zakazane podczas upałów. Może dojść do zawału lub wstrząsu

269

Gdy upal daje się nam we znaki, szukamy sposobów, by ochłodzić rozgrzany organizm. Zazwyczaj pierwszym naszym wyborem jest zmrożony napój. Niestety, to wyjątkowo niebezpieczny błąd, który może doprowadzić nawet do zawału serca.

Zimne napoje nie są dobre na upał
Zimne napoje nie są dobre na upał (Getty Images)

Dlaczego podczas upałów nie należy pić zmrożonych napojów?

Latem łatwiej o odwodnienie, dlatego lekarze zalecają zwrócić szczególną uwagę na podaż płynów. Jeśli jednak wydaje ci się, że zmrożona woda czy sok to najlepszy możliwy sposób na szybkie ochłodzenie w upalne dni, to jesteś w błędzie. Latem takie napoje mogą nam poważnie zaszkodzić.

- Lodowate napoje wcale nie chłodzą organizmu. To tylko chwilowe złudzenie, podczas którego w organizmie zaczynają działać procesy, które mają na celu nas ogrzać. Lepiej sięgnąć po ciepłą herbatę niż colę z kostkami lodu – mówi internista w rozmowie z WP abcZdrowie.

Zmrożone napoje podczas upału mogą doprowadzić do szoku termicznego. Łatwo o niego, gdy ciało jest rozgrzane długimi godzinami spędzonymi na słońcu. To dlatego w grupie ryzyka są przede wszystkim plażowicze, osoby pracujące na zewnątrz, a także sportowcy, zwłaszcza osoby uprawiające jogging. Eksperci radzą, by w upalne dni zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej lub postawić na klimatyzowane siłownie.

Gdy po wypiciu szklanki zimnej wody, poczujesz kłujący ból zatok, to znak, że napój jest stanowczo za zimny. Sygnałem ostrzegawczym może być też gęsia skórka i dziwne, nieprzyjemne uczucie w żołądku. Nie ignoruj tych sygnałów, gdyż kolejnymi objawami wstrząsu może być krwotok z nosa, zaburzenia rytmu serca, zwężenie naczyń krwionośnych, co w konsekwencji może doprowadzić do zawału serca, a następnie do zgonu.

Znany jest przypadek piłkarza, który zmarł po tym, jak wypił lodowatą wodę. Ludwin Florez Nole doznał szoku termicznego i zmarł na zawał serca.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić