Wróć na
aktualizacja

500+ według Hitlera. Za co w III Rzeszy przyznawano tak zwany Mutterkreuz?

79
Podziel się

Wywołujące grozę militaria i pozornie niewinne przedmioty codziennego użytku stały się pretekstem do opowiedzenia historii jednego z najbardziej zbrodniczych państw świata. Czym bawiły się dzieci w nazistowskich Niemczech? Co oznaczał plakat informujący o niewłaściwym zaciemnieniu domu? Autor książki "Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach", której fragment prezentujemy, oferuje unikalne spojrzenie na życie w hitlerowskich Niemczech.

500+ według Hitlera. Za co w III Rzeszy przyznawano tak zwany Mutterkreuz?
(East News, ExclusivepixiMedia/Hitler's Alpine Headquarters)
bCFHtPWZ

W III Rzeszy wszystko było zmilitaryzowane. Nastoletni chłopcy w Hitlerjugend szykowali się do służby wojskowej, a robotnicy ze Służby Pracy Rzeszy defilowali z łopatami na ramieniu zamiast karabinów. Nawet macice niemieckich kobiet stały się polem politycznej walki.

Nagrody za urodzenie licznego potomstwa nie były niczym nowym. We Francji już w 1920 roku ustanowiono Medal Honoru Rodziny Francuskiej. Jego niemiecki odpowiednik, Ehrenkreuz der Deutschen Mutter (Krzyż Honorowy Niemieckiej Matki), miał znacznie bardziej polityczne znaczenie.

Utworzono go w 1938 roku, a potocznie nazywano Mutterkreuz, czyli Krzyżem Matki. Przypominał wydłużony Krzyż Żelazny, a pokryty był niebieską emalią z białą obwódką. Pomiędzy jego ramionami znajdowały się złote promienie, a na środku okrągła tarcza z czarną swastyką otoczoną napisem „Der Deutschen Mutter”, czyli „Niemieckiej matce”. Na rewersie grawerowano datę ustanowienia odznaczenia – 16 grudnia 1938 roku – oraz podpis Hitlera.

bCFHtPXb

Order Królika

Z pozoru kryteria, według których przyznawano to wyróżnienie, były proste i związane z liczebnością potomstwa. Matkom czwórki dzieci przysługiwał krzyż brązowy, matkom szóstki – srebrny, a matkom ósemki – złoty.

Istniały też jednak inne wymogi, odzwierciedlające nazistowskie uprzedzenia rasowe i społeczne. Żydówki i Romki nie mogły otrzymać orderu, a kandydatki do odznaczenia i ich mężowie musieli być wolni od chorób genetycznych i posiadać aryjskie pochodzenie.

Ponadto za „godnych” uhonorowania uznawano tylko tych rodziców, którzy cechowali się wiernością, praworządnością i moralnością oraz nie uchylali się od pracy. W konsekwencji kobiety ubiegające się o wyróżnienie bywały sprawdzane, a 5% wniosków odrzucano.

bCFHtPXh

Mutterkreuz wręczono po raz pierwszy 21 maja 1939 roku, a odznaczona została Louise Weidenfeller z Monachium, która wychowała ośmioro dzieci, więc otrzymała krzyż najwyższej, złotej klasy. Szacuje się, że w kolejnych latach order ten przyznano ponad czterem milionom matek. Uroczystości nadania z udziałem lokalnych przywódców partyjnych odbywały się zazwyczaj w Dniu Kobiet.

Z najwyższymi honorami

Członkowie Hitlerjugend zobowiązani byli do salutowania odznaczonym, a ponadto mogły one liczyć na preferencyjne traktowanie przez nazistowskich urzędników i cieszyły się takimi samymi przywilejami jak ranni na wojnie. Być może z tego właśnie powodu niektórzy kpiąco nazywali Mutterkreuz „Orderem Królika” (Kaninchenorden).

W pełnych brutalności realiach nazistowskiego panowania Krzyż Matki może się wydawać tematem raczej banalnym, mało znaczącym dopiskiem do znacznie ważniejszej historii. A jednak odznaczenie to wiele mówi o rzeczywistości hitlerowskich Niemiec.

bCFHtPXi

Nie tylko jest świadectwem daleko idącej militaryzacji społeczeństwa, ale też pokazuje, że III Rzesza uważała, iż bierze udział w „wojnie demograficznej”, tak samo jak później uczestniczyła w tradycyjnym konflikcie. Mutterkreuz – podobnie jak zamiłowanie do eugeniki i sterylizowanie osób uznanych za rasowo niepożądane – przekonuje nas, jak wielką wagę przywiązywali naziści do kondycji biologicznej narodu. Order ten dowodzi też upolitycznienia niemieckich macic.

Roger Moorhouse - brytyjski historyk i pisarz, współpracownik Normana Davisa. W 2006 roku wydał "Polowanie na Hitlera", książkę poświęconą planowanym i podjętym zamachom na życie przywódcy III Rzeszy. Kolejne książki "Stolica Hitlera" oraz "Pakt diabłów" poruszają szeroko pojętą tematykę dziejów nazistowskich Niemiec. Podobnie jak jego najnowsza publikacja: "Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach".

bCFHtPXj
bCFHtPXC
KOMENTARZE
(79)
Mechu
rok temu
To było niemieckie czy nazistowskie odznaczenie?
Mik
rok temu
Te 500+ to srebrny czy złoty krzyż ? Jak wygląda statystyka, 90% dostają to "matki" PiSu a inni tylko 10% ?
szell
rok temu
i znowu gloryfikacja 'nazistow' hehe
bCFHtPXD
e4
rok temu
POwskie matki żereją kał PO saudach
bolo
rok temu
Chieny dzienikarskie usowaja niewygodne wpisy
Najnowsze komentarze (79)
dfghjk
12 miesięcy temu
Właśnie nawet u nazistów dostawały nagrodę matki, " które NIE UCHYLAŁY SIĘ OD PRACY". A u nas w wielu przypadkach (nie we wszystkich oczywiście) dostaje je patologia, gdzie nikt nie pracuje, tylko produkują dzieci jak króliki.
olo
12 miesięcy temu
narodowy socjalizm czyli prawicowowa walka o czystą europe bez multi kultu z 500+ lewackimi motywatorami.
Mateusz
rok temu
Masakra jak wami ludzie łatwo manipulować. Próbują porównać 500+ do MutterKreuz w III Rzeszy a tymczasem na Zachodzie i krajach skandynawskich socjal jest kilkukrotnie wyższy, że takie 500+ to drobne. Ja nie jestem zwolennikiem socjalu w Polsce ale komentarze ludzi i nienawiść do tej czy innej partii bez świadomych argumentów mnie przeraża. Zacznijcie myśleć i patrzeć na pewne rzeczy szerzej.
frikus
rok temu
Zamiłowanie do eugeniki i własnej rasy to nie tylko domena hitlerowskich Niemiec, ale generalnie wszystkich narodów germańskich. W Szwecji mieliśmy w XIX i XX wieku fale sterylizacji "społecznie nieużytecznych", w holenderskiej Południowej Afryce - apartheid, w USA jeszcze w latach 50. były osobne toalety dla białych i "kolorowych". My Słowianie za to w tamtym okresie byliśmy wzorem otwartości i tolerancji. Teraz zrobiło się odwrotnie. My Słowianie zawsze robimy wszystko odwrotnie niż Germanie... :)
andy
rok temu
za po byl order z kartofla
historyk
rok temu
W każdym kraju i w każdej epoce były stosowane różne systemy motywacyjne w celu zwiększenia narodzin.
Romekatomek
rok temu
Ten artykuł nawiązuje do 500+ i chce aby wszyscy się z niego nabijali i potępiali... tylko postawcie się w miejscu tych mam. Im naprawde należy się medal, a te 500+ jest skromnym dodatkiem do codziennych wydatków.
dziacho-1963
rok temu
POdgatunek DINOZAURÓW
bCFHtPXv
Dawac 600+
rok temu
Czyzby jakas ANALOGIA???? no musze przyznac ze trafna!
OpoZYCJA
rok temu
POdgatunek DINOZAURÓW
bz
rok temu
Co za buc wymyślił ten tytuł? Co z waszą mową nienawiści durne szkopy?
empol
rok temu
Czyli coś na rzeczy jesy.. dobra jesteś bo jesteś jedną z trzech osób widzących o tym co zrobię jutro
lotos
rok temu
To co wie pol nigdy się nie domyśli
zakonserwowan...
rok temu
Jestem jedną z trzech osób biorących udział na tym terenie w zbiorowej akcji razem możemy więcej
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić