Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

25 lat kart płatniczych w Polsce

1
Podziel się:

Początki nie były łatwe. Brakowało infrastruktury, a na zatwierdzenie wypłaty gotówki trzeba było poczekać. Dochodziło nawet do do tego, że niektórzy czekali na pieniądze w okolicznych barach...

25 lat kart płatniczych w Polsce
(PAP, Marcin Bielecki)

Pierwszą wydaną w Polsce kartą płatniczą była Visa Business. Przeznaczono ją jedynie na użytek kierownictw przedsiębiorstw, zaczynających działalność na rodzimym rynku. W 1993 r. Polacy mieli zaledwie 50 tys. kart, 6,8 tys. terminali płatniczych i nieprzekraczającą setki liczbę bankomatów.

Kolejne lata to boom na karty płatnicze. W 1996 r. za pomocą plastiku mogło zapłacić już ponad milion Polaków. Liczba terminali wzrosła do 28 tys, zaś bankomatów do ponad 500.

Nie brakowało zabawnych sytuacji. Starsi bankowcy doskonale pamiętają, jak na wypłatę gotówki trzeba było czekać długie kwadranse i z czego dokładnie wynikały opóźnienia w transakcjach, które teraz zajmują minuty, a nawet sekundy.

Teraz większość Polaków nie wyobraża sobie życia bez kart płatniczych. Według danych z 2013 r., posiadaliśmy wówczas aż 35 mln takich kart, zaś roczna wartość transakcji dokonywanych za ich pomocą przekroczyła 400 mln zł.

Autor: Kamil Królikowski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Zobacz także:

W latach 80. i 90. byli gwiazdami, dzisiaj są bankrutami

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
hgjk
6 lat temu
nie no szał 400 mln złotych wydatków na 35 mln kart daje jakies tam 11-12 pln na kartę na rok. Co daje nam 1 pln miesięcznie tośmy bogacze , przy średnich kosztach 5 pln za kartę. Nie ma co szal :0
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić