aktualizacja 

5 rzeczy, o których warto pamiętać na samozatrudnieniu

9

Marzymy o pracy na własny rachunek, bez szefa, wychodzenia z domu czy irytujących współpracowników. Niejednokrotnie nie zdając sobie sprawy z podstawowych zasad pracy na własnej działalności oraz wymaganej samodyscypliny. Marzymy i idealizujemy samozatrudnienie, rezygnując z jakichkolwiek praw logiki czy rozsądku. Zakładamy scenariusz fortuny i szczęścia, zapominając o włożonym nakładzie pracy i wyrzeczeniach. Oto 5 istotnych faktów o samozatrudnieniu, które jednym pozwolą uporządkować dzień we własnej firmie, a drugim zrewidować swoje plany.

5 rzeczy, o których warto pamiętać na samozatrudnieniu
(Fotolia, sakkmesterke)

Szanuj swoją pracę. Bez szacunku do wykonywanej pracy nie wzbudzisz poważania innych. Zaplanowanym godzinom i harmonogramowi pracy okaż szacunek, respektując je bez względu na okoliczności. Dopiero wtedy inni zaczną szanować twoją przestrzeń, prywatność i przestaną cię rozpraszać. Większość ludzi nie traktuje pracy na swoim poważnie. W końcu to elastyczne godziny, niejednokrotnie dowolne miejsce na świecie z dostępem do komputera i internetu, z możliwością jej ciągłego przerywania bez konsekwencji. Niejednokrotnie generacja XYZ nie jest w stanie zrozumieć i uszanować tego rodzaju pracy. Stara szkoła twierdzi, że aby pracować, należy opuścić dom, mieć sztywne godziny pracy, wracać i narzekać na nią. Praca z pasji, która daje satysfakcję, nie jest pracą.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Wierz w siebie i tylko siebie! Nikt mocniej niż ty sam nie uwierzy w ciebie i twoje sukcesy. Motorem napędowym dla kolejnych projektów, działań czy 200% zaangażowania oraz motywacji jesteś ty sam. Chwal siebie, komplementuj i nagradzaj. Nie licz na słowa uznania bliskich z kilku prostych powodów. Po pierwsze: oni też realizują się zawodowo i oczekują takiego samego zainteresowania oraz wsparcia od ciebie. Po drugie: to, że cechuje cię pewność siebie i spora doza odwagi, która pchnęła do założenia działalności, nie stawia cię na piedestale ponad innymi. W końcu nie odkryłeś Ameryki.

Licz na siebie. Na początku działalności bliscy, przyjaciele i znajomi obiecują wsparcie i pomoc. Pamiętaj jednak, że to twoje nazwisko widnieje na wizytówce, produktach, usłudze - sam za nie ręczysz i w końcu sam znasz ich najlepszą jakość. Słowa bliskich traktuj jako motywację, a nie pewnik, który pomoże uszyć 200 spódnic, gdy w końcu uda się zakontraktować zamówienie, o które walczyłeś kilka miesięcy.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Nie jesteś alfą i omegą. I nie daj sobie tego wmówić już na początku drogi. Nie będziesz w stanie zrobić i załatwić wszystkiego, być wszędzie i wszystko zrobić. Pewne zadania należy oddelegować specjalistom, którym nie dość, że zajmie to mniej czasu, to jeszcze wykonają swoją pracę bezbłędnie. Po tobie niejednokrotnie trzeba będzie poprawiać, a i czas stracony na naukę może okazać się finansowym błędem, w czasie którego zająć się mogłeś dodatkową sprzedażą czy marketingiem. Przed praktyką we własnej działalności możemy mówić wiele, nijak jednak ma się to do zastanej później rzeczywistości, która sama każe szukać oszczędności nie tylko finansowych, ale i własnego czasu, siły i energii.

Pracę odliczaj priorytetami. Twój dzień w firmie wyznaczany powinien być priorytetami, a nie sztywnymi godzinami pracy. Rozpoczynaj dzień od spraw najważniejszych. Działań i projektów, których realizacja przybliża cię do celu. Nie trać porannej energii na perfekcję i rzetelność, która może zaczekać. Uszereguj zadania tak, by te twoim zdaniem najważniejsze realizowane były w pierwszej kolejności. Niejednokrotnie w trakcie dnia wypadają sprawy bieżące, które uniemożliwić mogą realizacje priorytetów. Nie ma nic gorszego niż frustracja z powodu straconego dnia, niezrealizowanego projektu czy nienapisanego artykułu.

Samozatrudnienie to cała sieć zależności. Między powinnościami, własnymi priorytetami, motywacją, poszanowaniem dla pracy, nie wspominając o rodzinie, sytuacjach losowych czy chorobie. To decyzja na dobrych kilka lat, która nie ma nic wspólnego z idealizowanym wyobrażeniem o pracy na swoim. Jak sama nazwa wskazuje - samodzielność, samodyscyplina, powinny wyznaczać plan dnia! Podążanie zaledwie pięcioma krokami może ułatwić zawodowy start w zupełną samodzielność lub raz na zawsze głęboko schować te marzenia! Jesteś na to gotowy?

Autor: Natalia Gorzołka

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić