Jan Muller| 

74 zabitych, kilkuset rannych. Burza piaskowa z piekła

10

Północne stany Indii Radżastan i Uttar Pradesz zostały zdewastowane przez piaskową superburzę.

74 zabitych, kilkuset rannych. Burza piaskowa z piekła
(PAP/EPA)

Dobę po kataklizmie doliczono się 74 zabitych. Rannych i zaginionych jest o wiele więcej. Wichura niosąca pustynny pył wyrywała drzewa z korzeniami, zrywała linie wysokiego napięcia, niszczyła domy i zabijała bydło na polach.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wiele z ofiar śmiertelnych to ludzie zabici we śnie po zawaleniu się ich domów. W niektórych przypadkach budynki pękały nie pod naporem wiatru, a po uderzeniach piorunów - donosi BBC.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

O ile burze piaskowe są czymś naturalnym dla tej pory roku, to tak duża liczba zabitych już nie. W Radżastanie zamieć piaskowa przeszła nad trzema dystryktami - Alwar, Bharatpur i Dholpur. Najgorsza sytuacja panuje w tym pierwszym. Tam też zamknięto wszystkie szkoły. Na miejscu pojawił się już szef rządu stanowego, Vasundhara Raje. Obiecał pomoc poszkodowanym - najbliżsi zmarłych otrzymają po 400 tys. rupii zapomogi (ok. 21 tys. zł).

W stanie Uttar Pradesh zginęło 45 osób, z czego aż 36 tylko w dystrykcie Agra. To tam znajduje się słynne mauzoleum Tadź Mahal. Tamtejsze władze obawiają się, że liczba ofiar może wzrosnąć - dodaje serwis.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić