Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

90 proc. Polaków chorych na tego raka umiera

316
Podziel się:

Każdego roku na raka płuca umiera 23 tys. Polaków. W końcu ktoś sprawdził, dlaczego aż tak wielu.

90 proc. Polaków chorych na tego raka umiera
(iStock.com)

Blisko 90 proc. chorych umiera przed upływem 5 lat od momentu zachorowania. Gdyby poprawić wyleczalność tylko o 1 proc., 230 osób zachowałoby życie, informuje Newsrm TV. Ta świadomość, w połączeniu z wiedzą o ogromnym postępie medycyny w ostatnich latach, były przesłankami decyzji o przeprowadzeniu dokładnej diagnozy aktualnego stanu walki z rakiem płuca w Polsce.

Na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia dokładnie opisano diagnostyczno-terapeutycznej ścieżkę pacjenta w różnych regionach Polski. "Strategia Walki z Rakiem Płuca" wskazuje, z czym polska służba zdrowia ma problem:

- w zbyt małym zakresie i za zbyt małe pieniądze prowadzi się działania zmniejszające narażenie na palenie tytoniu;
- zbyt późne rozpoznawanie raka płuca;
- ograniczony dostęp do nowoczesnej diagnostyki obrazowej;
- niewystarczająca dostępność kompleksowej diagnostyki patomorfologicznej i genetycznej;
- brak koordynacji, rozproszenie i przewlekłość procesu diagnostycznego i terapeutycznego;
- utrudniony dostęp do innowacyjnych leków przeciwnowotworowych;
- brak odpowiedniego doświadczenia i wyposażenia części jednostek prowadzących leczenie.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(316)
Lorenzo
4 lata temu
Najlepszym sposobem byłoby rzucić palenie.... ale to nie jest proste. Osobiście polecam książkę Allena Carra "Jak rzucić skutecznie palenie?" Jednakże dla niektórych jednostek może być to znacznie za mało. Ja jeszcze badałem się dokładnie w trakcie palenia i gdy rzuciłem za pomocą mego lekarza prowadzącego w CZS Damian. I dziękuję im za dokłądne rozjaśnienie tematu i pomoc z rzuceniem nałogu :)
Zofia
4 lata temu
Na papierosy i alkohol to nie żal ale na lekarza prywatnie to tak , przecież to nie są niebotyczne kwoty.Lepiej dać Rydzykowi niż lekarzowi.
Ja
4 lata temu
A co z misakami tkanki łącznej poruszcie ten problem!!!!
waz
4 lata temu
Wycofać papierosy ze sprzedaży i karać jak za narkotyki.
kil
4 lata temu
mój ojciec umarł dzisiaj w nocy na raka płuc . ale na to byłem przygotowany od czasu wypisu ze szpitala. ale juz w jaki sposób umierał , tego nie życzę nikomu. To najgorsza śmierć męczeńska jaką widziałem osobićcie.
Zzz
4 lata temu
Trochę manipulacja - w onkologii za pacjenta wyleczonego uznaje się chorego który przeżyje 5 lat - jak potem umrze to w statystykach jest jako wyleczony. W rzeczywistości przeżywalność powyżej 10 lat to chyba 3% - przy stosowaniu chemioterapii i radioterapii. A innych metod medycyna nie uznaje, nie dofinansowuje i nawet nie bada, choć czasem działają :-((( . No ale po co skoro jedna seria chemnioterapii to koszt min kilkudziesięciu tysięcy zł...
gosc
4 lata temu
Z czym Polska nie ma problemu ?
jk
4 lata temu
pracowałem za komuny kilka lat,badania okresowe w tym czasie były badaniami: krew, mocz, prześwietlenie to było normalne, a teraz jak to wygląda u mnie w firmie przed wizytą Pana wielkiego doktora pielęgniarka robi wywiad i wypełnia blankiet za pana doktor a w wyznaczonym terminie pan doktor przyjmuje pracowników - odznacza ze klient się zgłosił (bez żadnego pytania o zdrowie dolegliwości, potrafi w ten sposób w ciągu godziny obsłużyć 30 osób - i tak wyglądają badania okresowe pracownika i potem redaktorek dziwi się że tyle ludzi umiera na raka pluć, a gdzie prześwietlenia które wykazałyby wcześniej zmiany chorobowe
:((((((((((((...
4 lata temu
to wszystko tylko tak ladnie wyglada jak sie czyta a realia sa inne np czekanie na opisanie tomografu mamy trwalao 7 tygodni potem wyjazd lekarza przesuniecie chemi bo swieta efek taki ze mamy juz niema zrobily sie przezuty do glowy a rodzinny twierdzil ze to depresja.Dziekuje wszystko w temacie.
nkhonda
4 lata temu
System tragiczny nie leczy .....
GT
4 lata temu
Bo nikt nie chce prowadzić badań nad jednym z leków które mogą pomóc DCA. Na 100% pomaga w leczeniu GLEJAKA i są wzmianki o wyleczonych na raka płuc i raka piersi. Co ciekawe zamiast pracować nad sprawdzeniem skuteczności bardzie skupiają się nad badaniem potencjalnej szkodliwości. Lek jest zwyczajnie za tani dal koncernów!
ewa
4 lata temu
Kiedyś były obowiązkowe prześwietlania płuc,teraz nikt o to nie dba.Mój mąż też zmarł miesiąc temu na raka płuc.Jestem za przywróceniem tego badania bez skierowania od lekarza.
emeryt
4 lata temu
Polska służba zdrowia dno dna i jest coraz gorsza tyko nie w oczach decydentów bo oni również są dnem dna !!!!!!! W PRL obsługa była o niebo lepsza a na zabieg czekało się maksymalnie trzy miesiące a specjaliści byli dostępni na bieżąco . Proszę tutaj nie brać pod uwagę postępu technologicznego który jest niesamowity i także nie wykorzystany w Polsce.
warszawianka
4 lata temu
widać jaka ciemnota panuje w narodzie tyle się mówi i pisze o szkodliwości palenia nic nie działa sami sobie funduja raka i wczesną smierc jak widać nie zalezy im na zyciu wola palić i umierać każdy ma wolny wybór jak widać głupich nie sieją sami się rodzą żenujące w XXI wieku taka ciemnota!!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić