Afera Amber Gold to przy tym pikuś! Oni wyłudzili fortunę

169

Oszuści ukryli dowody swoich matactw głęboko pod ziemią.

Afera Amber Gold to przy tym pikuś! Oni wyłudzili fortunę
(flickr.com)

To jedno z największych przestępstw finansowych w historii Chin. Firma Ezuabo oszukała milion inwestorów na ponad 30 miliardów w przeliczeniu na złotówki. Założona w 2014 roku platforma szybko stała się w Chinach wiodącą instytucją finansową, dzięki której tak naprawdę kwitło podziemie pożyczkowe. Inwestorzy byli przekonani, że za pośrednictwem platformy mogą udzielić wysoko oprocentowanych pożyczek.

Okazało się jednak, że aż 95% transakcji dokonanych poprzez Ezuabo było fałszywych. Jak donosi "The Sun", z firmą powiązane były również liczne platformy społecznościowe, zajmujące się kojarzeniem pożyczkodawców i pożyczkobiorców. Wykrycie oszustwa może zatem okazać się jedynie wierzchołkiem góry lodowej.

Sam szef Ezuabo miał przywłaszczyć sobie ponad 150 milionów dolarów. Ding Ning został zatrzymany przez policję i trafił do aresztu. By dostać się do ksiąg rachunkowych, które dokumentowały wszystkie matactwa firmy, służby śledcze musiały użyć koparek. Przekopywanie się do ukrytych głęboko pod ziemią dokumentów trwało 20 godzin.

Na czas śledztwa policja zablokowała wszystkie aktywa finansowe instytucji oraz powiązanych z nią firm. Zamknięto również stronę internetową Ezuabo, a także zamknięto główną siedzibę firmy w Pekinie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić