Wróć na
oprac. Bartosz Goluch
|

Al Jazeera o Radiu Maryja. "Rydzyk to przedmiot kultu"

148
Podziel się

W arabskiej stacji ukazał się materiał na temat Radia Maryja. Al Jazeera przedstawia toruńską rozgłośnię jako medium, która polaryzuje społeczeństwo i ma ogromny wpływ na niewielką jego część. Według autorów, pomimo niskich zasięgów, opinia o. Rydzyka jest istotna również dla najważniejszych polityków w kraju.

Toruńska rozgłośnia została przedstawiona w negatywnym świetle
Toruńska rozgłośnia została przedstawiona w negatywnym świetle (East News)
bCPzDUgR

Autor przedstawia o. Tadeusza Rydzyka jako osobę, która dla swoich słuchaczy stanowi niemal "przedmiot kultu". Jak podaje Al Jazeera, mimo że wielu ludzi nie przepada za toruńskim redemptorystą, ma on "tysiące, a może nawet miliony wyznawców, którzy niezwykle go szanują". "Mity na temat Rydzyka weszły do polskiego folkloru" - mówi telewizji autor nieautoryzowanej biografii Rydzyka "Cesarz”, Piotr Głuchowski.

Magdalena Chrzczonowicz z OKO.press twierdzi natomiast, że Radio Maryja otrzymało co najmniej 21 mln zł dotacji od "prawicowego populistycznego rządu", a na granty dla Rydzyka składają się wszyscy podatnicy. Arabska telewizja dodaje, że mimo niskiego udziału w rynku radiowym, szacowanym na 2 proc., stacja ma istotny wpływ na polską scenę polityczną.

bCPzDUgT

"To poniżające, że przywódcy tacy jak premier, ministrowie rządowi, jadą jak szaleni na drugą stronę Polski, aby odbyć spotkanie Radia Maryja, ponieważ tego chce Ojciec Rydzyk. Nieakceptowalnym jest, by w XXI wieku jedna osoba, mnich, mogła posiadać taką władzę" - twierdzi Marcin Kącki z "Gazety Wyborczej".

Al Jazeera tłumaczy, że siłą pozornie marginalnej rozgłośni jest religia. "Dla wielu słuchaczy, zwłaszcza osób starszych, szukających drogi we współczesnym świecie, oferuje schronienie, a w zamian Rydzyk chętnie zbiera ich darowizny" - czytamy.

Zobacz także: Zalewska i Szydło w europarlamencie? Sikorski: mam z tymi paniami problem

Według prof. Ireneusza Krzemińskiego, Radio Maryja ma decydujący wpływ na decyzje wyborcze swoich słuchaczy. "Jeśli jestem słuchaczem Radia Maryja, od razu wiem, jakie są moje poglądy, na kogo będę głosować, kim jest mój wróg" - mówi naukowiec.

bCPzDUgZ

Autor tekstu podaje, że próbował się skontaktować z o. Rydzykiem lub innym pracownikiem radia, ale wszyscy odmówili. Ekipa Al Jazeery nie mogła również sfilmować siedziby toruńskiej rozgłośni.

Artykuł obił się szerokim echem wśród polskich polityków. Na publikację zareagował m.in. poseł PiS Dominik Tarczyński. "Muzułmańska Al Jazeera opłacana przez Saudów recenzuje o.Tadeusza. ‬Rodzina Radia Maryja jest nazwana sektą, a w materiale komentują ludzie z "Gazety Wyborczej"...‬ Tak chcą zniszczyć chrześcijańską Europę.‬ Wiedzą, że majowe wybory będą końcem hidżry!‬" - czytamy na Facebooku polityka.

bCPzDUha

Źródło: Al Jazeera

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCPzDUhu
KOMENTARZE
(148)
Alexkre
rok temu
Ale Al Jazeery ma w jednym punkcie racje.Rydzyk pstryknie palcem ,i z Wiejskiem zap...ja do Torunia,po nowe wytyczne
!!!!!
rok temu
Prawdę powiedzieli i tyle.
@@@@@@@@@@@@@...
rok temu
i co mam się cieszyć czy płakać bo Al Jazeera . coś tam bąkła mam gdzieś jego i Al Jazeere !!!!!
bCPzDUhv
KATOLIK
rok temu
Jestem wierzący, chodzę do Kościoła, ale Radia Maryja nie słucham i nie toleruje poczynań ojca Rydzyka.
wald
rok temu
Pomijając stanowisko wątpliwej moralnej jakości pewnego polityka pisowskiego, w tym tekście jest sama prawda...
Najnowsze komentarze (148)
Rydzyk jest o...
rok temu
Rydzyk jest wyrachowanym przestępcą. Potrzebny jest Kaczyńskiemu, dlatego ma się bardzo dobrze. Ale skończy bardzo źle, bo zniszczył wiarę. To co się dzieje w jego siedzibie zabija wiarę a rozbudza wyrachowanie.
Mieszkaniec
rok temu
To zwykła mowa nienawiści i hejt !!!
ja
rok temu
Czy oni nie mają swoich problemów
tkjm
rok temu
Al Jazeera to wpływowe radio o zasięgu światowym kształtującym opinie miliarda ludzi. Ma więcej odbiorców niż wszystkie polskie rozgłośnie razem wzięte.
MagdaTatarczy...
rok temu
Niech ten program zajmie się swoimi sprawami
U siebie
rok temu
Niech aal jazeera patrz na siebie, co robi i do czego nawołuje. Już islamiści układają klocki w Polsce, i patrzcie - ilu chętnych ich cytuje czolobitnie?
naród jest z ...
rok temu
Ręce precz od Ojca Rydzyka. Wspaniały, skromny i oddany modłom zakonnik! Ma też spore zasługi na polu pomocy bezdomnym (panu Stanisławowi z Warszawy pomógł z samochodami, dwoma!). Prowadz nas Ojcze!
W imię Ojca
rok temu
Fajnie, oko.Press i Al Jazeera siebie warci. Mają tyle samo wspólnego z chrześcijaństwem, co i z miłością do Polski.
bCPzDUhn
katolik
rok temu
Ojciec Rydzyk to Gość który ma wiedzę a wy co macie strach przed śmiercią
dajcie prawdz...
rok temu
Al Jazzera to taki sam dla mnie autorytet jak i Rydzyk. Dajcie jakiś autorytet bez zarzutu, taki któremu można wierzyć ,to się podpiszę rękami i nogami. ALE WY TAKIEGO NIE MACIE I NAPUSZCZACIE JEDNYCH NA DRUGICH. A wszyscy jednakowo warci.
1975
rok temu
A Jazeera niech się dalej zajmuje Francją i Niemcami! Od NAS WARA im!!!! Bandyci chcą przejąć Europę! Popieram Ojca Rydzyka i RZĄD PRAWICOWY POLSKI!
Ciemnota
rok temu
Jeden z najbogatszych krajów świata a pisiorki nigdy nie słyszeli co to za kraj i gdzie leży.
Znowu śmiech
rok temu
Pisiorki wypowiadają się chociaż nigdy nie sluchali al Jazeera. Jak zwykle ciemnota odzywa się nie widząc i nie słysząc
Więzienie
rok temu
Sekty muszą być zakazane a przywódcy sekt do więzienia
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić