Alert najwyższego stopnia. Tu powieje najmocniej

Podziel się:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada wystąpienie groźnych zjawisk pogodowych na polskim wybrzeżu. Na Bałtyku będzie silny sztorm.

Alert najwyższego stopnia. Tu powieje najmocniej
(Eastnews/Hubert Bierndgarski/REPORTER)

Dla wschodniej części wybrzeża IMGW wydał najwyższy, czerwony stopień ostrzeżenia. Obowiązuje on od poniedziałku 21 grudnia od godz. 16 do wtorku do godz. 9. Służba meteo prognozuje sztorm dochodzący nawet do 9-10 stopni w skali Beauforta. Poważnie wzrośnie poziom wody w rzekach, dojść może do zjawiska cofki.

W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku oraz przewidywanym silnym wiatrem z sektora zachodniego, na wybrzeżu wschodnim spodziewane są gwałtowne wzrosty stanów wody do strefy stanów ostrzegawczych lokalnie powyżej - informuje IMGW.

Lokalni eksperci pogodowi uważają jednak, że ostrzeżenie Instytutu są błędne. Cofka owszem, wystąpi, ale na Łotwie i Litwie.

Po pierwsze wiatr zachodni nigdy nie przynosi żadnej cofki w Zatoce Gdańskiej, czy też nie podnosi żadnych alertów związanych z nagłym skokiem stanu wód na Żuławach i Wybrzeżu Wschodnim.(...) Z geografii wiemy, że aby miał u nas wystąpić tak zwany przypływ, wiatr musiałby wiać z północnego wschodu jak to miało miejsce przy orkanie WIMAR Z 2009 roku. Wówczas, nie prowadząc jeszcze elbląskiego serwisu, od rana widziałem że nastąpi Armagedon, w rezultacie rzeka Elbląg wylała, to była jedna z najsilniejszych powodzi ostatnich lat na Żuławach Wiślanych - czytamy na profilu Info Meteo Elbląg.

W województwach nadbałtyckich wydano alert niższy, żółty. Wiać będzie z prędkością od 35 km/h do 50 km/g, a tylko w porywach do 85 km/h.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić