Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Alkohol może zdrożeć, a "małpki” zniknąć ze sklepów

56
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia wypowiada wojnę alkoholizmowi i szykuje wycofanie z rynku tanich „małpek”, czyli małych buteleczek z wódką i likierami. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ma jednak inny pomysł na wyjście z sytuacji.

alkohol
alkohol (Pixabay.com, pixaby)

Po „małpkę” sięga co trzecia osoba kupująca mocny alkohol. Dwa lata temu małe buteleczki stanowiły zaledwie 20% rynku. Superbiz podaje, że zdaniem PARPA ograniczenie ich sprzedaży nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, ponieważ konsumenci będą częściej kupowali trunki w większych opakowaniach.

PARPA będzie chciała przekonać Ministerstwo Zdrowa do optowania za podniesieniem opłat. Agencja proponuje wprowadzenie ceny minimalnej, tj. 2 zł za 10 gramów czystego alkoholu. Wówczas mocniejsze wina czy piwa byłyby droższe od słabszych. Takie rozwiązanie, nawet, gdyby zniechęciło część Polaków do picia, nie odbiłoby się na wpływach do budżetu państwa.

Alkoholizm jest w Polsce poważnym problem. W 2015 r. statystyczny Kowalski wypił ponad 3 l wysokoprocentowych trunków. Badania przeprowadzone przez NFZ potwierdzają, że przez uzależnienie co roku 340 tys. osób trafia do specjalistycznych placówek. Ich leczenie kosztuje państwo 500 mln zł.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Z czego robi się gin i inne napoje alkoholowe? Wiesz?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(56)
II
6 lat temu
Ktoś mi tu buduje komunę a miał obniżyć wiek emerytalny.
Polak
6 lat temu
Życie na trzeźwo w tym kraju jest nie do przyjęcia!
JajJuzOStatys...
6 lat temu
3 litry to ja wypijam tygodniowo
Adam
6 lat temu
To jest super pomysł walki z alkoholizmem - zakaz kupowania małych opakowań żeby człowiek musiał od razu kupić 0,5 litra i się nawalić na całego ;-) Następnym krokiem walki z alkoholizmem będzie wymóg kupowania tylko opakowań 1 litrowych a potem w ramach "walki z alkoholizmem" będą zwiększać % zawartość alkoholu ;-) Na takie durne pomysły mógł wpaść tylko PIS ;-)
123
6 lat temu
Ja np. w ogóle nie piję i żyje zdrowo - powiedzmy. Każdy ma inne uzależnienia które niszczą zdrowie. I jeden gada na drugiego... Ten co pije, wypomina innemu, że ten pali, ten co pali wypomina jeszcze innemu, że wali sterydy, ten co wali sterydy wypomina pierwszemu, że pije i temu drugiemu, że pali i koło sie zatacza... hój to kogo interesuje kto co robi? I tak każdy będzie wąchać kwiatki od spodu, wszystko dla ludzi, ale z umiarem... Można sie cieszyć z tych wszystkich używek jak kto lubi, ale nie w taki sposób żeby sie przekręcić w przeciągu 5 lat... Pozdrawiam
endriu65
6 lat temu
W tej ustawie chodzi o trzeźwość obywateli jak o dobro dziecka w reformie oświatowej. Jaja sobie robią pazerne hieny i myślą że głupi naród wierzy w szlachetne intencje.
GHOST
6 lat temu
KU..Y PISOWSKIE. BRAKUJE NA 500 + ? JE..Ć PIS I TOTO Z DUPĄ W BRODZIE
shottt
6 lat temu
w moim przypadku wygląda to tak że jak nie będzie małpki to kupię połówkę i też pójdzie na raz
s'padaj
6 lat temu
Pamiętaj że alkohol to twój wróg,jak go spotkasz lej go w mordę.....
marcusik55
6 lat temu
jak za komuny. Kazda podwyzka - zmiana cen byla tlumaczona wychowaniem spoleczenstwa a chodzi o to zeby przy korycie sie nazrec do syta ,a uwazajcie pis zdziry bo udlawic sie mozna
Olo
6 lat temu
Nauka o podnoszeniu cen => zwiekszaniu handlu "lewym" alkoholem .... poszła w las. Norma. Zapewne usłyszymy kilka bzdur o szkodliwości picia i uszczelnieniu granic dzięki Wspaniałej super skarbówce KAS........ tia, tia, tia. Pozdrawiam naiwnych decydentów.
jan1948
6 lat temu
Małpki pijał nerwosraczek. Jego nie ma to i małpki niepotrzebne.
j23
6 lat temu
zamknijcie też sklepy 24 h z alkoholem
rolo
6 lat temu
Przecież używanie "małpek" jest formą pamięci ...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić