Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Amerykanie dozbroją Ukrainę. Dadzą im pociski na czołgi Putina

269
Podziel się:

Prezydent Rosji grozi, że transfer broni i technologii rozwścieczy separatystów.

Amerykanie dozbroją Ukrainę. Dadzą im pociski na czołgi Putina
(Staff Sgt. Leah R. Kilpatrick/U.S. Army)

Rząd w Kijowie kupi w USA prawdopodobnie 210 pocisków przeciwczołgowych typu Javelin i 35 wyrzutni tego samego systemu, donosi stacja ABC. Zapłaci za to 47 mln dolarów. Ukraina próbowała pozyskać te rakiety od czasu ataku sił wspieranych przez Rosję na swoje wschodnie granice.

Stany Zjednoczone zdecydowały się dostarczyć Ukrainie zaawansowane środki obronne. To element naszej polityki pomagania temu państwu w tworzeniu systemu obronnego, wzmacnianiu jego zdolności do utrzymania bezpieczeństwa w granicach i odparciu dalszej agresji - stwierdziła rzeczniczka Departamentu Stanu, Heather Nauert.

Podkreśliła, że wspomniane uzbrojenie ma charakter wyłącznie obronny. Nauert nie sprecyzowała jednak, co zapowiedziany "obronny pakiet" faktycznie zawiera. Rzeczniczka zwróciła uwagę, że Waszyngton "deklaruje pełne poparcie dla porozumień z Mińska". Strony rosyjska i ukraińska podpisały je w celu rozwiązanie konfliktu.

Żeby transakcja sprzedaży mogła dojść do skutku, konieczna będzie aprobata Kongresu USA. Media w USA twierdzą, że nie będzie z tym większego problemu. Z apelami o dozbrojenie naszego sąsiada przeciw prorosyjskim separatystom występowali zarówno demokraci jak i republikanie. W ciągu trzech lat walk separatystów z wojskami rządowymi zginęło na Ukrainie ponad 10 tys. osób.

W ostatnim tygodniu administracja Donalda Trumpa zatwierdziła sprzedaż do Kijowa systemów broni snajperskiej M107A1 za 41,5 mln dolarów - zauważa rt.com.

Władimir Putin we wrześniu przestrzegał Stany Zjednoczone przed dozbrajaniem wojska ukraińskiego. Przekonywał, że może to zaognić konflikt na wschodzie tego kraju, czy nawet skłonić separatystów do nasilenia walk.

Zobacz także: Zobacz także: Budowa "muru" na granicy między Ukrainą a Rosją

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(269)
Tadziu
5 lata temu
Amerykanie z uzraela wpychają nas i ukrainę do wojny. Te ciągłe prowokacje ze strony władz okupacyjnych polski jednoznacznie to potwierdzają. Gdybym był na miejscu putina nie czekał bym ani chwili. Na polskę zejdzie im z parę godzin, a ukraińcy na sam widok majtki będą spuszczać. To czekanie tylko pozwala żydom amerykańskim osiedlać się na ukrainie a to może sprawę skomplikować i tak prawie wszystko tam przejeli. Wygonili młodzież za granice i mogą działać bezkarnie.
Tomek
5 lata temu
Ukrainy i Izraela nie powinno być na żadnej mapie świata pierwsze powstało po 1 wojnie światowej a drugie po 2 wojnie światowej i taka jest prawda
Tomek
5 lata temu
Ukrainy jako państwa nigdy nie było na świecie dopiero po 1wojnie światowej powstał ten sztuczny twór i już dawno powinien zniknąć z mapy podzielony między trzema państwami
prawda
5 lata temu
Ukrainy już nie ma została podzielona na sektory i poligon.
wolkar
5 lata temu
I na tym polega eskalacja wojen - Amerykanie zbijają coraz większą kasę, Ukraińcy i Rosjanie coraz skuteczniej wzajemnie się mordują. Ciekawe czy wszyscy są zadowoleni...
observer48
5 lata temu
Za 35 wyrzutni (CLU) i 210 pocisków Javelin Ukraina zapłaci około $20 milionów. Suma $47 milionów to ustalona przez Departament Stanu górna granica sumy, za którą amerykańskie firmy sektora obronnego mogą sprzedać Ukrainie śmiercionośną broń.
jacki
5 lata temu
dadzą małpie brzytwę
Geszefciarz
5 lata temu
1 mln zł za pocisk fajny interes czyli wojna długo będzie, trwala
JK
5 lata temu
dać banderowcom uzbrojenie to wezmą sie za nas :-)
zmartwiony
5 lata temu
nie wiem czy to dobry pomysł.....oni dużo złego widłami uczynili...a tu jeszcze dozbrajać ????
Eryk
5 lata temu
Parszywa diabelska nacja Angolo niemcow zakala swiata wywoluje wojny. Przeklenstwo swiata
Otwórz oczy c...
5 lata temu
Bandyci wszystkich krajów łączcie się to nowe hasło płynące z zachodu. A jak mordercy ludności na całym świecie lgną do chłopaczków od wideł i piły wykorzystywanej na ludności cywilnej i to polskiej. Szukają nowego mięska armatniego, bo polskie może zawieść.
u$a
5 lata temu
dlatego je wywołują..
pees
5 lata temu
Dzięki generałowi Jaruzelskiemu w latach '80 Polakom UDAŁO SIĘ UNIKNĄĆ takiej us-"pomocy" !
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić