Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Amerykanie przyznali. Hakerzy Putina zaatakowali wybory w 21 stanach

69
Podziel się:

Teraz nie ma już żadnych wątpliwości, że Rosja próbowała manipulować wynikami prezydenckiej elekcji w Stanach Zjednoczonych.

Amerykanie przyznali. Hakerzy Putina zaatakowali wybory w 21 stanach
(PAP, AA/ABACA)

Rosjanie włamywali się do systemów wyborczych w 21 stanach. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) USA potwierdził właśnie, że agenci Władimira Putina próbowali wypaczyć wyniki amerykańskich wyborów w listopadzie 2016 roku. Rywalizowali w nich Hillary Clinton i Donald Trump.

Waszyngton przekazał informacje na ten temat zaatakowanym stanom. Jednak departament nie podał konkretnie, w które z nich uderzyli rosyjscy hakerzy - pisze serwis International Business Times.

DHS poinformował dzisiaj sekretarza stanu lub innego głównego urzędnika ds. wyborów w każdym stanie o wszelkich działaniach, o których wiedzieliśmy przed wyborami w 2016 roku - powiedział rzecznik departamentu Scott McConnell. - Będziemy nadal utrzymywać te informacje w tajemnicy - dodał.

Jednak niektóre stany same potwierdziły te doniesienia. Wiadomo, że Rosjanie manipulowali przy systemach wyborczych Kalifornii, Florydy, Ohio, Wisconsin, Alabamy, Alaski, Kolorado, Connecticut, Minnesoty, Teksasu i stanu Waszyngton. Wymienione stany potwierdziły to Reutersowi. Z kolei agencji Associated Press udało się ustalić, że do grupy tej należały również: Illinois, Iowa, Maryland, Dakota Północna, Pensylwania, Delaware, Oregon, Oklahoma i Wirginia.

Zobacz także: Zobacz także: Freeman ostro uderza w Putina i Trumpa

Wszystkie zaatakowane stany twierdzą, że próby Rosjan spełzły na niczym. DHS dodaje, że działania hakerów polegały na skanowaniu systemów wyborczych, jednak przypadków włamań było bardzo mało.

Nie ma dowodów, by Rosja zmieniła choć jeden głos - powiedział Judd Choate, prezes Narodowego Stowarzyszenia Szefów Stanowych Komisji Wyborczych.

W styczniu USA ogłosiły, że Władimir Putin zlecił "kampanię wpływów" w trakcie wyborów. Akcja Rosjan obejmowała ataki cybernetyczne, kampanie dezinformacyjne i wycieki dokumentów. Wszystko po to, by zdyskredytować Hillary Clinton i pomóc wygrać Donaldowi Trumpowi. Kreml wyśmiał te zarzuty.

*Wielu amerykańskich polityków krytykuje DHS. * Nie mogą zrozumieć, dlaczego departament działa z tak ogromną zwłoką.

To niedopuszczalne, by poinformowanie o zagrożeniach zajęło departamentowi cały rok. I to pomimo naszych powtarzających się próśb - powiedział poirytowany sekretarz stanu Kalifornii Alex Padilla.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(69)
Matm
5 lata temu
W Polsce,zeby dowalic Kaczynskiemu.W USA byle dowalic Trumpowi.Zadnych nazwisk,zadnych dowodow,tylko inwektywy.Killaria Clinton to taka szetyna i petrescu razem wzieci.
zenek89
5 lata temu
to teraz wiemy dlaczego pis z macierwiczem chca z ruskich zrobic wroga nr1 w polsce :D
Nono
5 lata temu
No tak, wplyneli na wybory, chociaz dzialania polegaky tylko na skanowaniu, czy obserwacji...
sceptyk
5 lata temu
Wiem ale nie powiem! I skąd my to znamy? A tak między nami: poprosimy o dowody na tę "manipulację, która nie zmieniła nawet jednego głosu"...
Zbrozło
5 lata temu
Z tego co czytałem to w kilkudziesięciu krajach ruskie mieszali w wyborach ,jakoś mnie to nie dziwi .Mieszać to jedno a czy wymieszali to już inna kwestia
123
5 lata temu
Makrela też zleciła kampanie wpływów na rzecz "Tuska"... baa nawet sama robiła z Polaków debli, obiecując im, że bogaci będą jak zachód jak na niego zagłosują. I co w tym dziwnego... demokracja
Ja
5 lata temu
Próbowali i nic nie zrobili czyli wygrał uczciwie
Sa dowody ze ...
5 lata temu
Cytaty z artykulu: "Teraz nie ma już żadnych wątpliwości, że Rosja próbowała manipulować wynikami prezydenckiej elekcji w Stanach Zjednoczonych" I drugi cytat: "Nie ma dowodów, by Rosja zmieniła choć jeden głos - powiedział Judd Choate, prezes Narodowego Stowarzyszenia Szefów Stanowych Komisji Wyborczych."
ja
5 lata temu
go Donald !
pytacz
5 lata temu
"... że agenci Władimira Putina próbowali wypaczyć wyniki amerykańskich wyborów w listopadzie 2016 roku". Jeśli by mnie ktoś atakował za plecami a nic by nie wskórał to cicho bym siedział bo i tak wygrałem. Więc wpłynął czy nie wpłynął. Głupie pytanie prawda? Ale jaja, ale jaja.
Cams. Ml
5 lata temu
A lewactwo znowu swoje wygral trump a u nas pis nie przez manipulacje tylko demokratycznie ale pewnym grupa ciezko to zniesc
Jankes
5 lata temu
Czyli Prezydent Trump pełni swój urząd nielegalnie bo nie mandatu społecznego ?
rozmemłany
5 lata temu
A skąd wiadomo,że to Rosjanie??? Potencjalnie każdy dobry haker mógł to zrobić, a wykrycie kto grzebał - jest praktycznie niemożliwe.
Local hero
5 lata temu
Ten artykuł to typowa lewacka propaganda, ciekawe kiedy neomarksiści pogodza się że to już ich koniec.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić