Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Arabia Saudyjska. Aresztowano trzech członków rodziny królewskiej

96
Podziel się:

Książę koronny Arabii Saudyjskiej Muhammad ibn Salman wydał rozkaz aresztowania trzech członków rodziny królewskiej. Aresztowani zostali brat króla, jego bratanek oraz były książę koronny. Powód nie jest jasny. Arabia Saudyjska milczy w tej sprawie.

Muhammad ibn Salman (z prawej) i jego ojciec, król Salman.
Muhammad ibn Salman (z prawej) i jego ojciec, król Salman. (East News, Balkis Press/ABACA)

O aresztowaniach poinformował inny członek rodziny królewskiej. Potwierdziła je też osoba z jej najbliższego otoczenia. Tożsamości żadnej z nich nie ujawniono. Prosiły o anonimowość ze strachu przed reakcją księcia koronnego – donosi "New York Times".

Wśród aresztowanych jest brat króla. Książę Ahmed ibn Abdulaziz był nadzieją części rodziny królewskiej i krytyków księcia koronnego, którzy liczyli, że to on będzie rządzić w przyszłości Arabią Saudyjską. Aresztowany został też były książę koronny Muhammad ibn Nayef. Przez lata miał on bliskie kontakty z amerykańskim wywiadem i to właśnie w szczególności Amerykanie chcieli go widzieć w roli króla. Muhammad ibn Salman nakazał również aresztowanie jego brata, Nawafa ibn Nayefa.

Arabia Saudyjska. Książę koronny boi się konkurencji?

Motywem stojącym za aresztowaniami mógł być lęk księcia koronnego przed rywalami do królewskiego tronu. Muhammad ibn Salman de facto rządzi Arabią Saudyjską. Król Salman ma już 84 lata i spekuluje się, że następca tronu próbuje wyeliminować przeciwników, zanim jego ojciec umrze lub abdykuje. Żaden z aresztowanych nie zgłaszał jednak oficjalnie pretensji do korony.

Zobacz też: #KresyŚwiata: Kulisy imprez w Arabii Saudyjskiej. Polka ujawnia szczegóły

Aresztowania dokonali uzbrojeni mężczyźni w czarnych uniformach. Osoba będąca blisko sytuacji twierdzi, że grupa uzbrojonych mężczyzn w maskach zajechała w czwartek pod posiadłość księcia Muhammada ibn Nayefa, w której często spotykał się on z amerykańskimi przedstawicielami. Aresztowali księcia i jego młodszego brata, przeszukali posiadłość i zerwali wszystkie linie komunikacyjne. Muhammad ibn Nayef miał zostać posądzony o zdradę.

Zdrada była częstym powodem aresztowań zlecanych przez księcia koronnego. W 2017 roku na jego polecenie aresztowano setki biznesmenów i członków rodziny królewskiej. Przyczyną miała być korupcja, ale krytych podkreślali, że Muhammad ibn Salman chciał umocnić władzę. Aresztowani mieli być poddawani torturom i przymuszani do oddania miliardów dolarów w zamian za wolność.

Arabia Saudyjska. Książę koronny ma trudny okres

Muhammad ibn Salman ściągnął na siebie krytykę w królestwie i świecie muzułmańskim, kiedy w związku z epidemią koronawirusa podjął niespotykaną decyzję o zaprzestaniu wizyt do Mekki. Krytycy zwracają uwagę, że zatrzymał pielgrzymki, ale otwartymi pozostawił miejsca rozrywki, takie jak kina czy teatry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(96)
Wnikliwy...
2 lata temu
Kolejny dyktator... Czas na samochody elektryczne i energię odnawialną bo znowu USA jaką krucjatę wymyśli przez ropę której każdy chce a której i tak coraz mniej... i tylko ludzie giną , przyroda niszczeje a loty w kosmos za sto lat może będą... o ile nie powybijamy się na wzajem...
ja1
2 lata temu
jak trudno napisać dlaczego zostali aresztowani..hmm to jest dopiero poprawność..a przeciez wiadomo o co chodzi..przeciez ktos wczesniej w sposób nieuprawniony zszedł z tego swiata.
_PC_
2 lata temu
I skąd my to znamy...
_PC_
2 lata temu
I skąd my to znamy...
arab
2 lata temu
Teraz wiadomo co by spotkało niby uchodców na ich granicy,dlatego granice ich są puste chociaż kraj bogaty.
mokka
2 lata temu
co na to UE?
mokka
2 lata temu
Co na to UE?
no proszę
2 lata temu
żyjemy w ciekawych czasach..już kiedyś Kora śpiewała:"Zżera mnie żądza Żądza pieniądza, żądza pieniądza..."
Maria
2 lata temu
Jeżeli z hamerykanami się zadawali ,to nie dziwota. USA nawet tam chce swoje łapska wsadzić . Trzeba je odciąć wcześniej
wacław
2 lata temu
Te ich czapki powiedziały już całą prawdę
słowianka
2 lata temu
ale to typowe u tych ludów, co nie mogą doliczyć się synów, że najsilniejszy wybija słabszych przed przejęciem władzy.
wacław
2 lata temu
Polskie Średniowiecze.Najlepiej dobrze jest nie mieć nic wspólnego z takimi zwierzętami
ania
2 lata temu
a niech się pozabijają wzajemnie . Co nas to obchodzi?
Lemon
2 lata temu
W Polsce króciutki Kaczem Stulejmani też by tak chciał.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić