Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Astmatycy z medalami na olimpiadzie. Wygrywają z chorobą

11
Podziel się:

Norweski dziennik „Verdens Gang” obliczył, że spośród 69 medali olimpijskich w biegach narciarskich, aż 42 zdobyli dla Norwegii zawodnicy z astmą. Wygrali je w czasie od zimowych igrzysk w Albertville 1992 do Soczi 2014.

Astmatycy z medalami na olimpiadzie. Wygrywają z chorobą
(Getty Images, Stanko Gruden/Agence Zoom)

W Albertville norwescy astmatycy zgarnęli wszystkie dziewięć złotych medali. W 1992 roku nie było jednak jeszcze przepisów regulujących zażywanie leków przeciwko tej chorobie przez sportowców. Weszły w życie dopiero cztery lata później.

Zawodnicy podczas kontroli antydopingowej musieli przedstawić zaświadczenie lekarskie o astmie i to wystarczało, aby stosować preparaty, ale tylko w formie inhalatorów – czytamy na tvn24 wypowiedź Kai-Hakona Carlsena, profesora uniwersytetu w Oslo, który współpracuje z norweską federacją narciarską.

Preparaty na astmę umożliwiają równą rywalizację. Wielokrotnie przeprowadzane badania potwierdziły tezę, że leki na tę chrobę nie ułatwiają zadania zawodnikom przez zwiększenie wydolności ich płuc. Mimo to nie wszyscy wierzą w tę teorię.

Niektórzy sportowcy są przeciwni stosowaniu lekarstw przez ich rywali. Justyna Kowalczyk zasugerowała kilka lat temu, że preparaty na astmę pomagają chorym osiągnąć lepsze wyniki. Niedawno norweski sportowiec Martin Sundby (na zdjeciu) został zawieszony, ponieważ nieodpowiednio je stosował.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
ino
6 lat temu
Tak jak kolarzom zawodowym, powinni odebrać medale i profity. Ideowe bagno , biznesu zwanego czystym sportem. Wszystkie medale do zwrotu.
protest
6 lat temu
Żenada.
kom74
6 lat temu
Ale bzdety choruje na astme od dzieciństwa i po wysiłku powiedzmy 500-1000m dusze sie mimo wzięcia wczesniej leków na astme oni sa zdrowymi byczkami żeby biegać po 40km w wyczynowym tempie a swistek to moga mieć ale na pewno nie chorobę
gosc
6 lat temu
Jest,to doping i robią jaja z całego świata.
Ototo
6 lat temu
Ćpią na okrągło "sportowcy" i to legalnie, wstyd.
jarek
6 lat temu
żeby było sprawiedliwie powinni brać udział w paraolimpiadzie bo są niepełnosprawni jak inni tylko cierpią na inną chorobę
tfu!
6 lat temu
farmazony az uszy puchną,nikt z nich nie ma astmy tylko sie szprycują inhalatorami i palą głupa.tfu!
hubi
6 lat temu
Pewnego dnia na konto Justyny Kowalczyk wpłynie kilka złotych medali i ze 3 puchary świata. Mówię wam :)
A to ciekawe?...
6 lat temu
HAHAHAHA. To jest chyba najpopularniejsza choroba wśród norweskich sportowców???
W.UTF
6 lat temu
Jak nieuleczalnie chory to do paraolimpiady!!!
LOL!!!
6 lat temu
Zwykły doping, zrozumiał bym jak by mieli przeciętne wyniki ale niestety wygrywają i to budzi wątpliwości co do ich choroby.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić