Astmatycy z medalami na olimpiadzie. Wygrywają z chorobą

11

Norweski dziennik „Verdens Gang” obliczył, że spośród 69 medali olimpijskich w biegach narciarskich, aż 42 zdobyli dla Norwegii zawodnicy z astmą. Wygrali je w czasie od zimowych igrzysk w Albertville 1992 do Soczi 2014.

Astmatycy z medalami na olimpiadzie. Wygrywają z chorobą
(Getty Images, Stanko Gruden/Agence Zoom)

W Albertville norwescy astmatycy zgarnęli wszystkie dziewięć złotych medali. W 1992 roku nie było jednak jeszcze przepisów regulujących zażywanie leków przeciwko tej chorobie przez sportowców. Weszły w życie dopiero cztery lata później.

Zawodnicy podczas kontroli antydopingowej musieli przedstawić zaświadczenie lekarskie o astmie i to wystarczało, aby stosować preparaty, ale tylko w formie inhalatorów – czytamy na tvn24 wypowiedź Kai-Hakona Carlsena, profesora uniwersytetu w Oslo, który współpracuje z norweską federacją narciarską.

Preparaty na astmę umożliwiają równą rywalizację. Wielokrotnie przeprowadzane badania potwierdziły tezę, że leki na tę chrobę nie ułatwiają zadania zawodnikom przez zwiększenie wydolności ich płuc. Mimo to nie wszyscy wierzą w tę teorię.

Niektórzy sportowcy są przeciwni stosowaniu lekarstw przez ich rywali. Justyna Kowalczyk zasugerowała kilka lat temu, że preparaty na astmę pomagają chorym osiągnąć lepsze wyniki. Niedawno norweski sportowiec Martin Sundby (na zdjeciu) został zawieszony, ponieważ nieodpowiednio je stosował.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić