aktualizacja 

Atak terrorystyczny w stolicy Mali. Zakładnicy uwolnieni

Zakończył się szturm na hotel w stolicy kraju, Bamako. Wszyscy zakładnicy zostali uwolnieni. Nie żyje co najmniej 27 osób.

Atak terrorystyczny w Bamako
Atak terrorystyczny w Bamako (East News, HABIBOU KOUYATE/AFP)

Terroryści, którzy pod hotel podjechali dyplomatycznymi samochodami, wzięli 170 zakładników. Mężczyźni sterroryzowali personel i gości hotelu Radisson Blu za pomocą broni automatycznej. Kiedy we wczesnych godzinach porannych padły strzały, policja zabezpieczyła teren wokół hotelu.

Wśród zakładników było 140 hotelowych gości oraz 30 osób z personelu. Policja przepuściła na budynek szturm, w wyniku którego uwolniono zakładników. Nie żyje jednak przynajmniej 27 osób. Radisson to obiekt luksusowy, niezwykle popularny wśród zagranicznych turystów. Uznawany był zawsze także jako wyjątkowo bezpieczny.

Świadkowie twierdzą, że napastnicy po otworzeniu ognia przedostali się na górę. Wielu z gości hotelowych było uwięzionych w swoich pokojach lub na balkonach. Nie wiadomo, czy w budynku jeszcze znajdują się terroryści. Radisson Blu jest jednak systematycznie przeszukiwany. "Czyć silną obecność służb", powiedziała będąca na miejscu reporterka BBC World.

W hotelu znajdowali się członkowie delegacji, m.in. z Francji, Chin i Stanów Zjednoczonych. Napastnicy rzekomo uwalniali osoby, które umiały recytować Koran. Ustalono, że jedną z ofiar jest belgijski członek rząduk, Geoffrey Dieudonne, który w hotelu prowadził seminarium.

Do ataku przyznała się salafistyczna organizacja dżihadystyczna Al-Murabitun. Są oni szczególnie aktywni w północnej Afryce. Przewodzi nimi algierski bojownik Mokhtar Belmokhtar. Władze nie zweryfikowały jednak tych doniesień.

Zobacz także:

Wydarzenia były komentowane na bieżąco przez użytkowników Twittera.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Północne Mali było okupowane przez islamskich bojowników w 2012 roku. Powiązana z Al-Kaidą grupa została wtedy wypędzona z kraju w wyniku przeprowadzonej przez Francuzów operacji militarnej. Jednak sporadyczne ataki terrorystyczne wciąż mają miejsce na terenie tego kraju.

Do zamachu w Bamako doszło również w marcu tego roku. Podczas ataku na popularną wśród zagranicznych turystów restaurację zginęło wtedy 5 osób. Odpowiedzialność za zamachy wzięła na siebie wspomniana już grupa islamskich bojowników.

Źródło:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić