Wróć na
Olga Wilk
|

Badali centrum Rybnika. Archeolodzy odkryli mroczną tajemnicę

22
Podziel się

Mieszkańcy Rybnika chcieli posadzenia drzew na pl. Kościelnym w centrum Rybnika. Wcześniej jednak skwer z figurą św. Jana Nepomucena zbadali archeolodzy. Jak się okazało, w tym miejscu istniało kiedyś cmentarzysko.

Badali centrum Rybnika. Archeolodzy odkryli mroczną tajemnicę
(PAP, HA/ABACA)
bCFHxjJx

Naukowcy odkryli 19 pochówków z zarysem trumien, około 200 pojedynczych kości oraz liczne fragmenty ceramiki. Szczątki były ułożone w dwóch warstwach. Jak poinformował dyrektor rybnickiego muzeum Bogdan Kloch, niektóre znajdowały się bardzo płytko pod ziemią.

Głębiej położone szczątki mogą sięgać nawet okresu średniowiecza, zaś najmłodsze pochodzą jeszcze sprzed 1800 roku – ocenił historyk.

To nie pierwsze tego typu odkrycie w Rybniku. W latach 90. podczas wymiany nawierzchni i infrastruktury miejskiej placu kościelnego znaleziono dwa pochówki, a w roku 2014 - kolejnych dziesięć. Datowane wtedy na XVII wiek cmentarzysko mogło, zdaniem naukowców, stanowić miejsce pochówku pacjentek zmarłych w szpitalu dla ubogich, który kiedyś stał w miejscu dzisiejszego skweru.

bCFHxjJz

Na rewitalizowanym terenie miały zostać posadzone między innymi cztery głogi. Ze względu na wcześniejsze odkrycia projekt skonsultowano najpierw z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który zalecił przeprowadzenie nowych badań archeologicznych. Te potwierdziły istnienie cmentarzyska - donosi "Wprost".

Oglądaj także: Wielkie odkrycie w Ziemi Świętej

Wszystkie odkryte pochówki oraz pojedyncze kości zostaną poddane wnikliwej analizie antropologicznej, która pozwoli określić m.in. płeć oraz wiek zmarłych, a także rodzaje stanów chorobowych widocznych w strukturze kości – poinformował kierujący badaniami Dariusz Goiński.

bCFHxjJF

Więcej na temat odkrycia dowiemy się po przeanalizowaniu wyników najświeższych badań. Szczątki znalezione w centrum miasta trafią prawdopodobnie do ossarium na terenie cmentarza komunalnego w Rybniku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCFHxjKa
KOMENTARZE
(22)
choleryk
9 miesięcy temu
mroczna tajemnica? co jest w tym tajemniczego, że ludzie umierali (i umierają) i muszą być gdzieś pochowani? To ani mroczne, ani tajemnicze tylko raczej normalne!
62xxx
9 miesięcy temu
Lepiej by ci pseudonaukowcy diagnozowali efektywnie żywych i ordynowali skuteczny medykament na zdiagnozowane dolegliwości. Tym z przed kilkuset lat nic nie pomoże!, jest to tylko zakłócanie spokoju dusz, których szczątki zostały pochowane w nadziei że nikt nie zakłóci ich wiecznego spoczynku. Klasyczna profanacja grobów w imię pseudo-nauki.
Jan
9 miesięcy temu
Kurrr*** wykopali teściową.
bCFHxjKb
$$$
9 miesięcy temu
No i co w tym mrocznego? Toż to swiatłość wiekuista...
I id firmy f7...
9 miesięcy temu
Ludzie czy to Rybnik czy inne miejsce świata niema milimetra ziemi na której ktoś nie spoczoł... Ot cała tajemnica
Najnowsze komentarze (22)
Pavulon_PL
6 miesięcy temu
Dlaczego w naszym kraju jest tak, że cokolwiek się znajdzie w ziemi zawsze jest to łączone z kościołem? Przecież mieliśmy mnóstwo przedchrztowych miast np Kraków, Przemyśl, Koszalin czy Poznań które nie rzadko jako nie grody a kamienne zamki w pełni ufortyfikowane istniały przed IX wiekiem? Środowisku archeologicznemu proponuję zainteresować się wynikami badań georadarowych Góry Królów - Łysiec w województwie świętokrzyskim, katakumby kute w litej skale przed IX wiekiem - zgodnie z wynikami badań - ciągną się tam około 2.3km przechodząc z korytarzy w sale, hale, schody itp. Aż dziw bierze, że nikt do tej pory nie zajął się tym, a obecność katakumb tłumaczono jako wykute przez Rosjan cysterny na zbierającą się wodę. Dlaczego wszelkie słowo na temat tych katakumb niknie w internecie, nie dostaje się do mediów, ani gdziekolwiek nie jest pokazywane? Czy aż tak włada nami kler, że cokolwiek tam było - jeśli nie pasuje do schamatu "wybudowane po przyjęciu chrztu" lub "wybudowane dla kościoła" musi ulec zapomnieniu i ma być ignorowanie? Czy być może czekamy na "lepsze" dla nas czasy w których będziemy mogli swobodnie mówić, pisać i uczyć o naszej historii? Istnieje też trzeci wariant, historii Polski zmienić nie wolno bo napisał ja dla nas zaborca, i za każde milczenie na temat odkryć przeczących historii już znanej ktoś dostaje grube pieniążki. Jak to na prawdę jest?
hmm
9 miesięcy temu
Razem, w jednym dole kości i fragmenty ceramiki, czyli potłuczone gary na śmietnik a wraz z nimi szczątki ludzkie ? Dziewny cmentarz
ss
9 miesięcy temu
macior to zbada razem z kaczka m oze to katyni bandyci z ak
Barba
9 miesięcy temu
Chłopie to uciekaj. Duch teściowej Cię dopadnie. Wtedy będą ja.....👋😉
Blublak
9 miesięcy temu
Ależ mi odkrycie. Większość dużych parków w centrum miast to dawne cmentarzyska. Zwłaszcza koło kościołów. Stara zasada mówi, żeby tam niczego nie budować.
J-23!
9 miesięcy temu
A już myślałem że to żołnierze przeklęci!!!Jaka szkoda!!!
złodziej
9 miesięcy temu
ile czasu musi upłynąć, żeby zwykłe okradanie grobów można już nazwać archeologią
gość
9 miesięcy temu
Idiotyczny tytuł, ale to nic nowego na tym portalu. To robienie sensacji z czegoś co sensacją nie jest, jest żałosne!
bCFHxjJT
Eustachy Pucy...
9 miesięcy temu
Uchronili miasto przed inwazją zombi na Helloweeda.
antykomer
9 miesięcy temu
i po ilu cmentarzach pewnie biegamy nie mając pojęcia
matka
9 miesięcy temu
znajdźcie lepiej ciało Mateusza Domarackiego!!!
kris
9 miesięcy temu
Chłopaki nie macie co robić innego no masakra ale piniundz z państwa jest.
Mikołaj
9 miesięcy temu
Polska to jedno wielkie cmentażysko : rozbiory i dwie wojny zrobiły swoje !!. To tylko kośći czym tu się pszejmować !!!
pik
9 miesięcy temu
Tyle jest wart człowiek ,po paru latach nikt nie pamięta gdzie go pochowali
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić