REKLAMA
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Olga Wilk23.09.19 (19:43)

Badali centrum Rybnika. Archeolodzy odkryli mroczną tajemnicę

Mieszkańcy Rybnika chcieli posadzenia drzew na pl. Kościelnym w centrum Rybnika. Wcześniej jednak skwer z figurą św. Jana Nepomucena zbadali archeolodzy. Jak się okazało, w tym miejscu istniało kiedyś cmentarzysko.
HA/ABACA / PAP

Naukowcy odkryli 19 pochówków z zarysem trumien, około 200 pojedynczych kości oraz liczne fragmenty ceramiki. Szczątki były ułożone w dwóch warstwach. Jak poinformował dyrektor rybnickiego muzeum Bogdan Kloch, niektóre znajdowały się bardzo płytko pod ziemią.

Głębiej położone szczątki mogą sięgać nawet okresu średniowiecza, zaś najmłodsze pochodzą jeszcze sprzed 1800 roku – ocenił historyk.

REKLAMA

To nie pierwsze tego typu odkrycie w Rybniku. W latach 90. podczas wymiany nawierzchni i infrastruktury miejskiej placu kościelnego znaleziono dwa pochówki, a w roku 2014 - kolejnych dziesięć. Datowane wtedy na XVII wiek cmentarzysko mogło, zdaniem naukowców, stanowić miejsce pochówku pacjentek zmarłych w szpitalu dla ubogich, który kiedyś stał w miejscu dzisiejszego skweru.

Na rewitalizowanym terenie miały zostać posadzone między innymi cztery głogi. Ze względu na wcześniejsze odkrycia projekt skonsultowano najpierw z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który zalecił przeprowadzenie nowych badań archeologicznych. Te potwierdziły istnienie cmentarzyska - donosi "Wprost".

Oglądaj także: Wielkie odkrycie w Ziemi Świętej

Wszystkie odkryte pochówki oraz pojedyncze kości zostaną poddane wnikliwej analizie antropologicznej, która pozwoli określić m.in. płeć oraz wiek zmarłych, a także rodzaje stanów chorobowych widocznych w strukturze kości – poinformował kierujący badaniami Dariusz Goiński.

Więcej na temat odkrycia dowiemy się po przeanalizowaniu wyników najświeższych badań. Szczątki znalezione w centrum miasta trafią prawdopodobnie do ossarium na terenie cmentarza komunalnego w Rybniku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij