Piotr Mieśnik
Piotr Mieśnik| 
aktualizacja 

Beata Szydło czy Małgorzata Kidawa-Błońska? Która polityk na prezydenta? [BADANIE]

289

Pobawmy się chwilę w political-fiction... Wiadomo, że faceci w polityce łatwo nie oddadzą pola, ale co by było, gdyby w wyborcze szranki w wyborach prezydenckich stanęły tylko kobiety? Która z liderek swoich obozów miałaby szansę zostać pierwszą prezydent w historii Polski? Zapytaliśmy o to w badaniu.

Beata Szydło czy Małgorzata Kidawa-Błońska? Która polityk na prezydenta? [BADANIE]
(East News)

Pod uwagę postanowiliśmy wziąć najmocniejsze nazwiska z poszczególnych obozów. W badaniu jest więc europosłanka i była premier Beata Szydło z PiS, bijąca rekordy poparcia w ostatnich wyborach parlamentarnych Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, oraz przedstawicielka szeroko rozumianej "lewicy" - Joanna Scheuring-Wielgus.

Okazuje się, że w tym trio na żółtą koszulkę liderki zasługuje zdecydowanie tylko jedna z pań.

Szansę na zostanie pierwszą panią prezydent (a może prezydentką?) miałaby Małgorzata Kidawa-Błońska, na którą wskazało 31 proc. ankietowanych.

Drugie miejsce, ale ze sporą stratą do rywalki z PO, zajęłaby Beata Szydło (17 proc. wskazań). 5 proc. pytanych przez nas Polaków wskazało Joannę Scheuring-Wielgus.

Zastanawiająco dużą grupę stanowią zaś osoby, które odpowiedziały, że nie zagłosowałyby na żadną z wymienionych (47 proc.). Czyżby na naszej rodzimej scenie politycznej nie pojawiła się jeszcze na tyle charyzmatyczna kobieta, która mogłaby porwać tłumy?

Jak myślicie, która z kobiet-polityków mogłaby jeszcze namieszać w tym zestawieniu?

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1027 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 18 – 22 października 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić