aktualizacja 

Benedykt XVI przerwał milczenie. Zdradził przyczynę swojej abdykacji

60

Papież senior udzielił obszernego wywiadu dziennikowi "La Repubblica".

Benedykt XVI
Benedykt XVI (flickr.com, Manhhai)

Benedykt XVI przyznał, że abdykował przede wszystkim z powodu "ograniczeń wytrzymałości fizycznej". Podczas rozmowy z dziennikarzem gazety "La Repubblica" Ratzinger ujawnił, że problemy zdrowotne dały mu się we znaki szczególnie podczas pielgrzymki do Meksyku i na Kubę. Wówczas miał sobie uświadomić, że nie zdoła polecieć na Światowe Dni Młodzieży odbywające się w Rio de Janeiro w 2013 roku i zdecydował się abdykować.

Po doświadczeniach z podróży do Meksyku i na Kubę nie czułem się na siłach, by podjąć tę tak bardzo trudną podróż. Ponadto program tych dni określony przez Jana Pawła II wymagał fizycznej obecności Papieża. Nie można było myśleć o połączeniu telewizyjnym lub innych formach, jakie zapewniają technologie - przyznał papież senior w rozmowie z Elio Guerriero.

Benedykt XVI abdykował 11 lutego 2013 roku. Był to pierwszy tego rodzaju przypadek od 1415 roku i wywołał ogromne poruszenie wśród chrześcijan na całym świecie. Tego samego wieczoru Watykan nawiedziła potężna burza, podczas której piorun uderzył w kopułę Bazyliki świętego Piotra. Wielu komentatorów uznało wówczas, że to znak od Boga zapowiadający koniec świata. Ratzinger zignorował jednak te głosy i nie komentując sensacyjnych teorii, przeniósł się do do klasztoru Mater Ecclesiae.

Papież senior twierdzi, że od samego początku miał dobry kontakt ze swoim następcą Franciszkiem I.

Natychmiast po swoim wyborze starał się do mnie zadzwonić. Gdy mu się to nie udało, zatelefonował do mnie ponownie po spotkaniu z Kościołem powszechnym z loggii bazyliki św. Piotra i rozmawiał ze mną z wielką serdecznością. Od tej pory darzył mnie darem niezwykłej relacji ojcowsko-braterskiej. Często docierają do mnie drobne upominki, listy napisane osobiście. Przed wyruszeniem w długie podróże papież zawsze mnie odwiedza. Ludzka życzliwość, z jaką mnie traktuje, jest dla mnie szczególną łaską na tym ostatnim etapie mojego życia, za którą mogę być jedynie wdzięczny - podkreśla.

Autor: Beata Kruk

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić