Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Bez fotoradarów na ulicach jest... bezpieczniej?

14
Podziel się:

Znamy oficjalne statystyki Komendy Miejskiej Policji i Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Wynika z nich, że bez fotoradarów na ulicach jest po prostu... bezpieczniej - podaje gazetawroclawska.pl

Bez fotoradarów na ulicach jest... bezpieczniej?
(Wikimedia Commons CC BY-SA)

Od momentu, kiedy Straż Miejska przestała kontrolować prędkość, bezpieczeństwo na wrocławskich drogach się poprawia. Jest mniej wypadków, rannych i zabitych. Przypomnijmy, że SM straciła prawo do rejestrowania wykroczeń na drogach za pomocą fotoradarów. Pomysł poprzedniego rządu wszedł w życie 1 stycznia 2016 roku. Obecnie rządzący nie wykluczają powrotu urządzeń na drogi, a przynajmniej ich części.

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Wykroczenia drogowe rejestrowane przez fotoradary stanowiły bardzo łatwe i pewne źródło zasilające samorządowe kasy. W samym Wrocławiu mandaty generowały przychód w budżecie miasta w wysokości 2,5 milionów złotych rocznie. Od września do końca grudnia 2015 roku liczba wypadków zmniejszyła się o blisko 8%, w porównaniu do roku poprzedniego. Mniej było też rannych - 15% i aż 90% mniej ofiar śmiertelnych! Straż Miejska nie rejestrowała już wtedy wykroczeń, bo okazało się, że ich urządzenia pracują na częstotliwościach zarezerwowanych dla wojska.

Rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski nie chciał skomentować statystyk. Przypomniał natomiast, że w połowie ubiegłego roku weszła bardzo istotna zmiana w kodeksie ruchu drogowego. Chodzi o obligatoryjne zatrzymywanie prawa jazdy przez policję na trzy miesiące po przekroczeniu prędkości o co najmniej 50 km/h w terenie zabudowanym.

Ta zmiana w widoczny sposób przyczyniła się do tego, że kierowcy jeżdżą wolniej. To ważne, bo większość wypadków jest skutkiem połączenia nadmiernej prędkości i brawury – zaznacza Paweł Petrykowski

Straż Miejska we Wrocławiu widzi swój udział w poprawie bezpieczeństwa.

Spadek liczby wypadków we Wrocławiu w ubiegłym roku to tylko potwierdzenie, że nasze wieloletnie działania przyniosły spodziewany efekt. Najważniejsze, że jest bezpieczniej. Czy to zasługa nasza, przepisów czy łagodnej zimy, naprawdę nie ma znaczenia - powiedział dla gazetawroclawska.pl, Waldemar Forysiak, rzecznik Straży Miejskiej we Wrocławiu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
II
6 lat temu
Jeżeli Pan Forysiak widzi udział Straży Miejskiej w zmniejszeniu liczby wypadków, to cholewka, wynika z tego, że odebranie im fotoradarów jest błogosławieństwem. Trochę chce mi się śmiać.
Tola
6 lat temu
Aleja Jana Pawła II w Gdańsku
Pepe77
6 lat temu
Wrocław, Wrocław, a na zdjęciu Gdańsk Zaspa :)
fuck o2
6 lat temu
ten portal to taka szmira że nawet zdjęcia z miasta o którym napisali nie potrafią wkleić
S.
6 lat temu
Artykuł o Wrocławiu a zdjęcie z Gdańska, dokładnie Zaspy... ;/
S.
6 lat temu
Artykuł o Wrocławiu a zdjęcie z Gdańska, dokładnie Zaspy... ;/
AQQ
6 lat temu
Fotoradar ma tyle wspólnego z bezpieczeństwem, co ustawienie znaku drogowego "uwaga wyboje" z wyremontowaniem nawierzchni. Mandaty to kolejny podatek, który ma zasilić budżet państwa- wg. ministra finansów Rostowskiego.
juleks58
6 lat temu
Jeśli się nie mylę fotoradary rejestrują łamanie prawa. Ludziom nie łamiącym prawa powinny być obojętne. To dlaczego wszyscy są przeciw? I nie mówcie mi, że to narzędzie do robienia pieniędzy. Mylicie przyczynę ze skutkiem.
uyrte
6 lat temu
Fotoradary wrócą. Trzeba zapłacić Rydzykowi 20 baniek
Yonnek
6 lat temu
Jak to zawsze znajdzie się na wytłumaczenie i obronę jedynie słusznych, własnych tez. Żałosne !!!
KIEROWCA.
6 lat temu
WSZYSCY WIEDZĄ ŻE FOTORADARY TO NAJBARDZIEJ DOCHODOWY INTERES A NIE POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA. POZDRAWIAM WSZYSTKICH KIEROWCÓW.
myślący samod...
6 lat temu
wprowadzenie przepisu o zabieraniu prawa jazdy po przekroczeniu 50 w terenie zabudowanym poprawiło bezpieczeństwo na drogach, a nie fotoradary, które są tylko maszynką do okradania kierowców, dodatkowo przybyło dróg, poprawa będzie jeszcze większa kiedy nauczymy się jeździć po tych drogach.... straż miejska jest nie potrzebna, to wydatek na który nas (państwo) nie stać, potrzebne są dobre przepisy oraz ich przestrzeganie...
Komar
6 lat temu
Po opieram kolege, sluzby powinny sie zajmowac poprawa bezpieczenstwa a nie karac tych co przekracaja predkosc bo sa potencjalnym zagrozeniem. Moim zdaniem te sluzby powinny sie zajac miejscami gdzie jest duzo wypadkow, ich przebudowa lub rozwiazaniem problemu tego miejsce a nie walnoc fotoradar i reszte miec w dupie. Uwarzam jak kolega pisam wczesniej że duzo kierowcow rozglada sie czy nie mam fotoradaru (bo sa niejedno krotnie tak bardzo chowane, program "emil lowca fotoradarow" pokazuje jak byly w niewlasciwy sposob używane) kierowcy nie skupiw sie na drodze i to może powodowac wypadki.
obserwator
6 lat temu
Przez rqadary to nagle hamowanie, caly czas myslenie o radarach nie o drodze przed soba. Stres pwooduje wypadki . Tylko nieroby z KGP pobierajacy wypłaty po conajmniej 6 tysna miesiąc oraz co roku awansujacy na wyzszy stopień mowia ze bezpieczenstwo sie polepszy jak beda fotoradary. Glupki chcacy się utrzymac na swoich stolkach. Zlikwidowac tych nierobow i do roboty w dochodzeniuowkach lub na drodze a njhie siedzenie w biurach i wymyslanie co chwilęnowych taryfikatorow. Mamy tych mediatorow w programach telewizyjnych co co roku awansuja a inni policjan ci scigajacy zlodzieji awanusja co 3 lub 4 lata.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić