Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Biblijna Sodoma odkryta? Archeolodzy mówią o "kopalni złota"

Podziel się:

Według Biblii miasto zniszczył Bóg karząc grzesznych mieszkańców. Archeolodzy z USA sądzą, że znaleźli jego ruiny.

Biblijna Sodoma odkryta? Archeolodzy mówią o "kopalni złota"
(Domena publiczna)

*Biblijne miasto odkryte? *Zespół badaczy pod kierownictwem prof. Steva Collinsa z Trinity Southwest University w amerykańskim Nowym Meksyku pracując w Jordanii odkopał ruiny, które mogą być biblijną Sodomą. Poza religijnymi nawiązaniami, zaginione miasto może okazać się prawdziwą skarbnicą wiedzy o procesie tworzenia się i funkcjonowania państw-miast w Epoce Brązu.

Z Sodomy miał nie zostać kamień na kamieniu. Tak wielki był gniew Jahwe na homoseksualnych mieszkańców, którzy nie ugościli aniołów, przybyłych do miasta. Wszyscy, z wyjątkiem Lota oblali test gościnności. Mężczyzna więc, wraz z żoną i córkami, został wyprowadzony za bramy przed lokalną apokalipsą. Dzięki odkryciu amerykańskich archeologów okazuje się, że nie tylko dzieje Lota mają swój dalszy ciąg.

Collins spędził na kopaniu w rejonie Tall el-Hammam, w Rowie Jordanu, aż 10 lat. W końcu trafili na pozostałości zabudowań z okresu nawet 3,5 tys. lat p.n.e.

Zespół archeologów odkrył prawdziwą kopalnię złota antycznych monumentalnych struktur i przedmiotów. Ich obecność wskazuje, że w tym miejscu w Epoce Brązu znajdowało się miasto-państwo zdolne kontrolować region dzisiejszego południowego Jordanu - czytamy w kwartalniku "Popular Archeology".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić