aktualizacja 

Brudne powietrze groźniejsze, niż sądziliśmy. Odkryli zmiany w mózgu

47

Najnowsze badania wykazały, że drobne cząsteczki zanieczyszczeń mogą dostać się do mózgu. Podejrzewane o toksyczność cząstki tlenku żelaza mogą być odpowiedzialne za rozwój takich chorób jak Alzheimer. Naukowcy nazwali to odkrycie "wstrząsającym".

Brudne powietrze groźniejsze, niż sądziliśmy. Odkryli zmiany w mózgu
(Domena publiczna)

Badania wpływu zanieczyszczeń powietrza skupiały się do tej pory na płucach i sercu. Okazuje się jednak, że uwaga naukowców powinna zwrócić się również w stronę mózgu. Badania przeprowadzone na angielskim Lancaster University wykazały, że w tkance mózgowej osiadają miliardy cząsteczek związku znanego jako magnetyt. Podnosi to całą masę pytań na temat zdrowotnych konsekwencji zanieczyszczenia.

To szokujące. Badając tkankę mózgową, widzieliśmy cząsteczki w komórkach. Kiedy wydobyliśmy je za pomocą magnesu, okazało się, że są ich miliony w jednym gramie tkanki. To miliony okazji, żeby dokonać uszkodzeń - stwierdziła prof. Barbara Maher, prowadząca badania, cytowana przez BBC.

Konsekwencje tego odkrycia mogą być poważne. Według prof. Davida Allsopa, specjalisty od Alzheimera i innych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego, cząsteczki znalezione w mózgu mogą być istotnym czynnikiem w procesie rozwoju tych schorzeń. Badania będą kontynuowane.

Autor: Bartosz Nowak

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić