o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Tomasz Molga
|

Burza wokół sądów. Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce wezwany do MSZ

18
Podziel się

Ciąg dalszy burzy wokół sądów. Marek Prawda, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Rozmowa dotyczyła "niedopuszczalnej" - zdaniem przedstawicieli resortu - wypowiedzi rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda.

Marek Prawda dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce wezwany do MSZ.
Marek Prawda dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce wezwany do MSZ. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEDsDTQR

- KE zastrzega sobie prawo stosowania tych narzędzi, które ma, aby zapewnić ochronę sędziów przed wpływami politycznymi - oświadczył po spotkaniu w MSZ Marek Prawda, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Warszawie.

- Komisja Europejska, co nie jest żadną tajemnicą, jest ogromnie zaniepokojona, tym wszystkim, co dzieje się w zakresie praworządności. KE jest wspólnotą prawa i nie może nie reagować na zagrożenia jakie wynikają dla sędziów - dodał.

Przedstawiciel KE w Warszawie został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W relacjach dyplomatycznych takie wezwanie oznacza ostry spór. Chodziło o wypowiedzi Christiana Wiganda, rzecznika Komisji Europejskiej. W piątek Christian Wigand oświadczył, że "Komisja Europejska jest bardzo zaniepokojona stanem praworządności w Polsce, szczególnie ostatecznym przyjęciem nowelizacji prawa o sądach".

bEDsDTQT

Spotkanie w MSZ trwało około pół godziny. Tuż po nim, Marek Prawda oświadczył dziennikarzom, że urzędnik KE użył właściwych słów. Nie wyszedł poza słownictwo pojawiające się we wcześniejszych komunikatach.

KE recenzuje zmiany w sądownictwie

Przedstawiciele Komisji Europejskiej nie szczędzą słów krytyki w sprawie ostatnich wydarzeń dotyczących sędziów i uchwalenia tzw "ustawy represyjnej". - Komisja nie zawaha się, by w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania w tej sprawie - dodał.

Urzędnik UE przypomniał, że wcześniej wiceszefowa Komisji Europejskiej do spraw praworządności Viera Jourova apelowała o wstrzymanie prac nad przepisami, które pozwolą na dyscyplinowanie sędziów.

bEDsDTQZ

Co ważne w tym sporze, Wigand dodał, że KE nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce. Przypomnijmy, że zgromadzenie sędziów Sądu Najwyższego podjęło uchwałę, że część nowo powołanych sędziów powinna powstrzymać się od orzekania. Chodziło o sędziów powołanych przez prezydenta na wniosek tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

MSZ reaguje. To podwójne standardy

Tuż po spotkaniu w MSZ sprawę skomentował Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. Podkreślił, że polska strona uważa komentarz rzecznika KE za niedopuszczalny. - Traktujemy tę wypowiedź jako bardzo poważną niekonsekwencję i jako bardzo poważne stosowanie podwójnych standardów w stosunku do tego, jakie oczekiwanie są stosowane wobec Polski, a jakie oczekiwania i jakie standardy Komisja stosuje wobec samej siebie - powiedział wiceminister Jabłoński

- Trwa dialog w sprawie rozwiązań dotyczących sądownictwa. Przygotowywana jest wizyta Viery Jourowej, (wiceszefowej Komisji Europejskiej do spraw praworządności). Jednocześnie wyjaśniamy i tłumaczymy KE, jakie są szczegóły polskich przepisów. Pokazujemy, że takie rozwiązania istnieją w wielu krajach UE - powiedział.

bEDsDTRa

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDsDTRu
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(18)
dziadziuś
4 miesiące temu
Putin mówił o Trusku. Mój człowiek w Warszawie. Sądy jakie były takie są do dzisiaj, niezlustrowane.
Tomas
4 miesiące temu
I jak mamy wygrywać w sądach. Takie było przetłumaczenie grupy biznesmenów niemieckich. Teraz wiemy dlaczego padały takie słowa. Bo nie zamieżali robić biznesu, tylko kręcić wałki na polskim rynku.
suweren
2 lata temu
Po demolce sądownictwa przez Ziobrę i Piotrowicza, teraz nikt nie wie który sędzia jest legalny. Ujawnić listy poparcia do KRS zgodnie z prawomocnym wyrokiem.
bEDsDTRv
suweren
2 lata temu
Po demolce sądownictwa przez Ziobrę i Piotrowicza, teraz nikt nie wie który sędzia jest legalny. Ujawnić listy poparcia do KRS zgodnie z prawomocnym wyrokiem.
Gdf
2 lata temu
Jeżeli ten pan twierdzi że Unia jako wspólnota broni prawa i praworządności to czemu we Francji są łamane prawa człowieka a Hiszpanii nie przestrzega się wyroków Tsue? Brak jakiejkolwiek reakcji Uni.
SuperGość
2 lata temu
E tam, przerabialiśmy psoty ogólnoświatowej międzynarodówki tow. Stalina potem UW czyli Układu Warszawskiego i to całe dziadostwo nie dało nam rady (choć dużo krwi z nas wyssali) to jacyś poplontańcy z Komisji nawet w połączeniu z głupotą wszystkich naszych rodzimych totalnych poplontańców będą tylko mogli sobie poujadać.
miłośnik PiS
2 lata temu
Więcej jadu i nienawiści wlać w serca swoich fanów chyba już się nie da.
dodo-nek
2 lata temu
Sędziowie, POliczmy głosy.
dodo-nek
2 lata temu
Sędziowie, POliczmy głosy.
IQ 50
2 lata temu
Pis to przeciętna IQ elektoratu nie przekracza 51 Choć zdarzają się wyjątki na maks 55. W samej partii 60 to orzeł i cymes
wania
2 lata temu
To unia będzie stawiać nas na baczność a maka z figą im zaserwować.
❤️RANDKI❤️
2 lata temu
Chciałbyś poznać napalone 18-latki, a może wolisz dojrzałe MILF? Wejdź i buduj kontakty na www.panie.online
avatar
2 lata temu
KE> łapy precz od Polski, bo możecie je stracić!!!!! Zabierzcie do siebie tę totalną i czerwoną zarazę i róbta sobie tam w Brukseli EUrooborę!!!!!! Polacy wielokrotnie udowodnili, że nie dadzą sobą pomiatać, a agresorzy poniosa stosowne konsekwencje!!!!!! Są w Polskiej Konstytucji prosto brzmiące, nie podlegające interpretacji przepisy, które SN złamał!!!!!!Sędziowie na czele z "bufetową" naruszyli w ten sposób praworządność, za co poniosą odpowiedzialność przed Izbą Dyscyplinarną, a jak będzie trzeba także przed Prokuraturą. Komisja Europejska nie ma nic do tego, mogą jedynie szczekać!!!!!!! Straszenie odebraniem funduszy jest już bezskuteczne ponieważ pożytki z ich istnienia sa mniejsze od kosztów, które Polska ponosi!!!!!
bEDsDTRn
???? :)
2 lata temu
obowiązuja represalia- może KE powinna wezwać na dywanik Pinokia?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić